Paríž 21. januára (TASR) - Osem dní po pristátí európskeho modulu Huygens na Saturnovom mesiaci Titan predstavili dnes vedci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v Paríži prvú rozsiahlejšiu kolekciu fotografií jeho povrchu.
Zábery zhotovené počas zostupu modulu atmosférou mesiaca ukazujú, že fyzikálne procesy na povrchu Titanu sa veľmi podobajú tým na Zemi. "Avšak namiesto vody je na Titane kvapalný metán, namiesto kremičitanových hornín vodný ľad a tamojšie sopky nevyvrhujú lávu, ale veľmi studený ľad," povedal Martin G. Tomasko, zodpovedný za spracovanie fotografií.
"Zaslané údaje sú také veľkolepé, že odborníci ich neúnavne vyhodnocovali celý týždeň," povedal vedec Pierre Lebreton. Na Titane sa zrejme striedajú ročné obdobia. Geofyzikálne procesy tam prebiehajú za účasti veľmi exotických zlúčenín a v celkom iných podmienkach. Napríklad objav vzácneho plynu argón-40 svedčí o tom, že vulkány produkujú vodný ľad a amoniak.
V blízkosti povrchu namerali prístroje vysoké koncentrácie metánu. Vedci predpokladajú, že z podzemia neustále uniká nový metán, ale tento proces si zatiaľ nevedia vysvetliť. Metán, na Zemi známy ako banský plyn, sa vyskytuje na Titane pri teplotách mínus 170 stupňov v kvapalnom alebo plynnom skupenstve.
Miesto, kde Huygens pristál, vyzerá ako vyschnuté riečisko v Arizone, povedal vedúci projektu Jean-Pierre Lebreton. Rieky a jazerá v odfotografovanom regióne sú momentálne zrejme vyschnuté, ale ešte nedávno bol v nich metán. "Celkom vážne môžme snívať o vyslaní robotov ako v prípade Marsu," uviedol Lebreton.
Internet: www.esa.int/SPECIALS/Cassini-Huygens