Bagdad 18. decembra (TASR) - Iracký prezident Saddám Husajn dnes vyzval na naliehavú schôdzku arabských krajín, ktorej cieľom by malo byť prerokovanie izraelskej "agresie" proti Palestínčanom.
Iracký prezident súčasne vyzval Arabov, aby "zabudli" na vzájomné rozdiely. Je to jedna zo zriedkavých iniciatív irackého prezidenta od krízy v Perzskom zálive v rokoch 1990-91, ktorá prichádza v čase, keď sa Bagdad usiluje posilniť svoju podporu Palestínčanom a priblížiť sa k ostatným arabským krajinám.
V prejave, ktorý vysielal rozhlas aj televízia, Husajn vyzval svojich arabských partnerov na "rýchle a bezodkladné usporiadanie vrcholnej schôdzky na výlučné preskúmanie otázky agresie proti palestínskemu ľudu".
Stretnutie ministrov zahraničných vecí arabských krajín, na ktorom majú šéfovia diplomacií rokovať o násilí medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, by sa malo uskutočniť vo štvrtok v Káhire. Od vypuknutia palestínskeho povstania 28. septembra 2000 sa uskutočnili už dva arabské summity bez väčšieho výsledku.
Zabudnime na rozdiely medzi nami, aby sme spojili naše úsilie a prijali jednotné stanovisko, aby nás svet, ktorý podceňuje naše schopnosti, rešpektoval, povedal iracký prezident.
Povedzme všetci jedným hlasom: "Agresorom a teroristom sú USA a sionistický subjekt nie je len uzurpátorom palestínskej a arabskej zeme, ale sa stal teroristickým centrom zameraným proti palestínskemu ľudu a nášmu arabskému národu," vyhlásil Husajn.
4 vr žab