Kóbe 19. januára (TASR) - Organizácia Spojených národov vytvorí globálny systém skorej výstrahy pred cunami, záplavami, tajfúnmi a ďalšími živelnými pohromami, uviedli dnes činitelia na Svetovej konferencii OSN o prevencii živelných katastrof v Japonsku.
Medzinárodný program včasnej výstrahy, plánovaný dva roky, má za cieľ znížiť škody spôsobené pohromami a zvýšiť medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti.
"Tento nový program pomôže priniesť bezpečnosť, záruky a duševný pokoj," vyhlásil riaditeľ Medzinárodnej stratégie OSN pre redukciu katastrof Salvano Briceno. "Milióny ľudí na celom svete vďačia za svoje životy a živobytie účinným systémom skorého varovania."
Oznámenie prichádza v čase, keď agentúry OSN pracujú na vytvorení regionálneho systému včasnej výstrahy pre oblasť Indického oceánu postihnutú mohutnými vlnami cunami.
Tragédia z 26. decembra si vyžiadala vyše 160.000 ľudských životov. Systém skorého varovania, aký už existuje v Tichom oceáne, by podľa odborníkov bol zachránil nespočetné životy.
Cieľom dnes ohláseného programu je však pokryť celý svet a detekovať všetky druhy prírodných pohrôm, vrátane sucha, ničivých požiarov, zosuvov pôdy a sopečných erupcií.
UNESCO na konferencii v Kóbe oznámilo, že očakáva zriadenie systému výstrahy pred cunami v Indickom oceáne do júna budúceho roka. Odborníci sa zídu 3. marca na štvordňovej technickej schôdzke v Paríži, kde budú hovoriť o návrhoch Nemecka a iných krajín.
Dohoda na koncepcii systému by mala vzísť z júlového zasadnutia Medzivládnej oceánografickej komisie UNESCO (IOC), ktorá pokladá za "realistické", že systém bude inštalovaný do jedného roka. Pre jeho efektivitu je však potrebné trvalé úsilie o vytvorenie povedomia medzi obyvateľstvom.