Washington 19. januára (TASR) - Nastupujúca ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová vo svojom utorkovom vystúpení pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy obhajovala svoju pozíciu ohľadom Iraku a bránila sa obvineniam, podľa ktorých pri obhajovaní útoku na Irak uprednostnila vernosť Bushovej administratíve pred pravdivosťou informácií.
Riceová bola pred Senátom konfrontovaná otázkami týkajúcimi sa počtu amerických vojakov nasadených v Iraku, adekvátnosti výcviku irackých zložiek, ktoré majú vojakov nahradiť, ako aj neschopnosti nájsť v Iraku zbrane hromadného ničenia, ktoré boli ústredným dôvodom prezidenta Busha pre útok na túto krajinu.
Riceová uviedla, že podľa jej presvedčenia bolo v Iraku nasadených dosť vojakov, a to i napriek povstaniu, ktoré v krajine vypuklo po invázii amerických vojsk na jar 2003. Súčasne prisľúbila, že je pripravená využiť diplomaciu na nápravu vzťahov s ostatnými krajinami, ktoré poznamenala iracká vojna.
Demokratická senátorka za Kaliforniu Barbara Boxerová obvinila Riceovú z protichodných výrokov týkajúcich sa obhajoby irackej vojny, a upozornila, že Bushova vláda dodatočne zmenila dôvod útoku na Irak, pretože sa jej nepodarilo na jeho území nájsť žiadne zakázané zbrane.
"Osobne som presvedčená, že vaša lojálnosť misii, ktorá vám bola zverená - predať túto vojnu, prevýšila vašu úctu k pravde," povedala senátorka v ohnivej diskusii Riceovej, citujúc výroky o tom, ako rýchlo bol vtedajší iracký diktátor Saddám Husajn schopný získať jadrovú zbraň.
Riceová chvejúcim sa hlasom odpovedala, že pri plnení akejkoľvek úlohy nikdy nestratila úctu k pravde, a vyjadrila nádej, že jej dôveryhodnosť či integrita nebude spochybňovaná.
Ak ju republikánsky Senát na dezignovanú funkciu potvrdí, 50-ročná Riceová sa stane prvou čiernou ministerkou zahraničných vecí USA. Od svojho predchodcu Colina Powella prevezme mnohé problematické otázky, ktoré musí riešiť Bushova vláda: pokračujúce povstanie v Iraku a narastajúce americké obete na životoch, roztržka so spojencami v Európe, možnosť ďalšieho teroristického útoku na USA, či všeobecná neobľúbenosť až averzia voči USA vo svete.
Bush, ktorý vo štvrtok po druhý raz zloží inauguračný sľub, si zvolil do čela svojej diplomacie práve Riceovú, aby zdôraznil, že na riešenie problémov a kríz chce využiť diplomaciu. Riceová zdôraznila, že vo svojej funkcii sa bude usilovať o obnovenie spojenectva s americkými partnermi a o šírenie slobody a demokracie vo svete.