Sofia/Bratislava 18. januára (TASR) - Skúsenosti Slovenska s prístupovým procesom do EÚ a európska integrácia boli dnes hlavnými témami rozhovorov podpredsedu vlády SR Pála Csákyho s predstaviteľmi bulharskej vlády a parlamentu.
Csáky im tlmočil dve hlavné odporúčania: dobre využiť čas medzi podpisom prístupovej zmluvy a vstupom do únie a viesť stály dialóg s občanmi.
"Najproblematickejšie je vybudovať štruktúry, ktoré riešia politické záležitosti EÚ a finančnú podporu cez európske fondy," upozornil Csáky. Úspech v tejto oblasti však zabezpečí plynulý prechod krajiny do EÚ, bez otrasov a povstupových šokov, dodal v telefonickom rozhovore pre TASR.
V Bulharsku sa Csáky stretol s podpredsedom vlády povereným európskou integráciou Plamenom Panajotovom, predsedom integračného výboru parlamentu Danielom Valčevom a ministerkou pre európske záležitosti Meglenou Kunevovou. Plánované stretnutie s premiérom Simeonom Sakskoburggotským zrušili pre mimoriadne zasadanie vlády.
Podpredseda vlády SR sa odmietol vyjadriť k pripravenosti Bulharska na členstvo v EÚ - uviedol len najdôležitejšie oblasti prístupového procesu: dokončenie akceptovania tzv. acquis communautaire, zefektívnenie súdneho systému a vymožiteľnosť práva, boj proti korupcii, vybudovanie štruktúr pre zhromažďovanie európskych fondov a dobré určenie priorít pre eurofondy.
Csáky informoval, že v Bulharsku prebieha veľká diskusia o tom, či by malo byť referendum o vstupe krajiny do únie.
V súvislosti s rozpočtovým plánom EÚ na obdobie rokov 2007-13 sa objavili úvahy, že by mala byť obmedzená podpora pre novoprijímané krajiny. V Bulharsku, kde vstup do únie podporuje asi 70 percent občanov, podľa Csákyho neexistuje pocit, že krajina bude do únie (spolu s Rumunskom v roku 2007) prijímaná za iných podmienok ako Slovensko a deväť ďalších štátov v máji 2004.
Bulharsko očakáva podpis prístupovej dohody v apríli, pričom v júni sa majú konať parlamentné voľby, čo podľa Csákyho ovplyvňuje politickú situáciu a objavujú sa náznaky politického súperenia medzi jednotlivými politickými stranami. Bulharských partnerov preto varoval pred negatívnymi dopadmi politického využívania otázky členstva v EÚ. Pripomenul skúsenosti zo SR, pričom poukázal na "útoky Smeru na členov vlády" a "strašenie" niektorých politikov.
"Tu (v Bulharsku) sa rysujú obdobné diskusie, čo môže byť škodlivé, pretože zbytočne odčerpajú veľa energie," uviedol Csáky. Ako dodal, v Bulharsku je jedna dosť ostrá téma - odstavenie jadrovej elektrárne, čo je obdobný problém ako Jaslovské Bohunice na Slovensku.
Csáky zdôraznil, že proces rozširovania EÚ o Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko treba uskutočniť v primeranom čase.
"Myslím si, že to, čo je už rozhodnuté a rozrobené - to znamená členstvo Bulharska a Rumunska, ako aj rokovania s Chorvátskom a členstvo Chorvátska - by malo byť realizované v adekvátnom časovom horizonte. A potom asi pred úniou bude stáť otázka budúcnosti únie a prípadne jej ďalšieho rozširovania. A vidíme, že to skutočne vyvolá veľké diskusie aj vzhľadom na ašpirácie Turecka na plnohodnotné členstvo," povedal vicepremiér.
Bulharskí partneri dnes požiadali, aby slovenský parlament prístupovú zmluvu Bulharska ratifikoval čo možno najskôr. Túto požiadavku bude Csáky tlmočiť predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Hrušovskému, ako aj šéfom poslaneckých klubov.