Paríž 18. januára (TASR) Vo Francúzsku sa v roku 2004 výrazne zvýšil počet rasistických a antisemitských činov v porovnaní s rokom 2003. Vyplýva to z oficiálnej bilancie, ktorú dnes v Paríži zverejnilo ministerstvo vnútra.
Podľa týchto údajov sa vlani vo Francúzsku stalo 1513 rasistických alebo antisemitských činov, kým v roku 2003 ich bolo 833. V roku 2002 príslušníci polície zaregistrovali 1313 rasisticky a antisemitsky motivovaných činov, pripomenula agentúra AFP.
Z vlaňajších 1513 činov malo 950 antisemitský charakter a z nich polícia 199 označila za násilné. V roku 2003 úrady zaznamenali 601 antisemitských hrozieb alebo útokov. Najväčší počet týchto aktov sa stal v Parížskej oblasti 42 percent. Nasledovali regióny Rhône-Alpes a Provence-Alpes-Côte-dďAzure. Najviac rasistických útokov vykonali v Alsasku, na ostrove Korzika a v Parížskej oblasti.
Za antisemitsky motivované činy orgány zadržali celkovo 307 osôb.
Vo Francúzsku žije približne 600.000 židov a asi päť miliónov moslimov. V prípade židov aj moslimov je to najväčšia komunita v západnej Európe.