Kiel 18. januára (TASR) - Nemecký výskumník Wolf Dombrowsky nesúhlasí s tézou, že vo svete prichádza k čoraz horším prírodným katastrofám. Vznikajú síce obrovské materiálne škody a o život prichádza veľké množstvo ľudí, chýbajú však spoľahlivé historické údaje, na základe ktorých by bolo možné vypracovať seriózne porovnania, povedal pre nemeckú agentúru DPA vedúci strediska pre výskum katastrof na univerzite v Kiele.
Okrem toho sa zvyšuje počet obyvateľstva, jeho vek a hospodárska výkonnosť. "Škody nebývajú vždy vyššie, to nie je pravda," hovorí Dombrowsky. Rozdiely medzi krivkami rastu ukazujú, že dnešný svet je dokonca bezpečnejší.
Všetky údaje o národohospodárskych škodách spôsobených zemetrasením, záplavami alebo búrkami spočívajú podľa Dombrowského na odhadoch poisťovacích spoločností, skutočnú pravdu o výške spôsobených škôd neprizná nikto. Dombrowsky vychádza z toho, že škody bývajú nadsadené, aby sa upevnil význam poistenia.
Veľký význam pre moderný výskum podnebia majú nové modely Zeme, pomocou ktorých možno znázorniť celosvetové súvislosti. "So svetom narábame ako blázni, priťahujeme všetky skrutky," poznamenal expert. Teraz možno po prvý raz vyhodnotiť, ako na to Zem reaguje. Doteraz to bol len veľký pokus bez toho, aby sme spoznali súvislosti, upozorňuje nemecký vedec.
Za pozitívny príklad označuje Dombrowsky Japonsko, ktoré reagovalo na zemetrasenia, príbojové vlny a búrkové smršte priam ukážkovo. V japonskom meste Kóbe, ktoré v roku 1995 z veľkej časti zničilo zemetrasenie, sa na pozvanie OSN zišli dnes odborníci z celého sveta, aby sa poradili o ochrane pred prírodnými katastrofami. Japonsko je aj preto také učenlivé, lebo má len málo pôdy, vhodnej na obrábanie. Stratou každého metra štvorcového klesajú aj šance na kvalitný život, hovorí Dombrowsky.
Nemecko je voči hroziacom prírodným katastrofám ako zemetrasenie, záplavy alebo búrkové prílivy relatívne dobre vyzbrojené, v prípade potreby by však vznikli pravdepodobne problémy pri koordinácii pomoci.
Technická pomoc, požiarnici a záchranné služby sú vybavené dobre, chýba však jednotné vedenie. Výhodou v porovnaní s rozvojovými krajinami je prísna statika a požiarne predpisy v stavebníctve a fungujúca správa, ktorá dbá o praktickú aplikáciu príslušných nariadení.
Udalosti v Turecku alebo v Iraku dokazujú, že tragické dôsledky zemetrasenia znásobuje používanie nekvalitného stavebného materiálu a lajdácka práca stavbárov.