Bratislava 18. decembra (TASR) - Otázky financovania cirkvi, právo uplatňovania výhrad vo svedomí, vykonávanie pastorácie v ozbrojených silách a policajných zboroch a problematiku školstva budú riešiť dodatkové bilaterálne zmluvy, ktoré majú nadviazať na Základnú zmluvu medzi Slovenskou republikou a Vatikánom, ratifikovanú práve pred rokom - 18. decembra 2000. Záujem pokračovať v rokovaniach o príprave týchto štyroch čiastkových zmlúv medzi SR a Vatikánom deklarovali v pondelok pri príležitosti spoločného rokovania v Bratislave predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra a podpredseda vlády SR Pál Csáky.
F. Tondra informoval, že KBS už v septembri tohto roku ustanovila štyri komisie pre prípravu uvedených zmlúv. Pokiaľ ide o financovanie, princípy návrhu zákona o financovaní cirkví zostávajú v platnosti. Paralelne sa však pripraví návrh dodatkovej bilaterálnej zmluvy, kde budú zahrnuté aj niektoré iné otázky, ako napríklad údržba kultúrnych pamiatok, ktoré neslúžia len cirkvi, ale celej spoločnosti. Ide tiež o činnosť charity, ktorá slúži chorým či starým ľuďom a sociálne odkázaným a nemožno tieto aktivity zahrnúť do financovania cirkvi. To isté sa týka podľa slov F. Tondru aj cirkevných škôl, ktoré nevychovávajú deti pre seba, ale pre spoločnosť, pre štát.
Vicepremiér Csáky potvrdil, že v januári sa stretne pracovná skupina pre otázky financovania cirkvi a spolu s ministerstvom kultúry sa bude paralelne pripravovať zákon o financovaní cirkvi a medzištátna dohoda o tejto otázke. "Zákon o financovaní cirkvi bude univerzálny pre všetky cirkevné inštitúcie a asi na 90 percent bude totožný s bilaterálnou zmluvou, ktorú pripravujeme medzi Slovenskou republikou a Vatikánom. Bilaterálna zmluva zahrnie aj niektoré ďalšie veci, ktoré nebudú figurovať v zákone. Štát prevezme garancie za financovanie niektorých aktivít, o ktorých hovoril biskup Tondra," vysvetlil vicepremiér. Ubezpečil, že pôjde o korektnú dohodu a prijmú taký model financovania, ktorý bude prijateľný pre obe strany.
P. Csáky súčasne informoval, že už v stredu 19. decembra vláda pravdepodobne odsúhlasí základnú zmluvu medzi vládou SR a ďalšími cirkvami. Aj na túto zmluvu budú nadväzovať bilaterálne dohody medzi vládou a danými cirkvami.
*ch rč
NNNN