Krakov 15. januára (TASR) - Politici i niekdajší väzni si dnes modlitbami a položením vencov pripomenuli v poľskom Krakove oslobodenie koncentračného tábora Krakov-Plaszow spred šiestich desaťročí.
Nemeckí okupanti zriadili pôvodne v roku 1942 v spomínanej lokalite pracovný tábor pre židov, v ktorom pracovali okrem iného aj zamestnanci známeho nemeckého priemyselníka a záchrancu životov Oskara Schindlera. (O jeho aktivitách nakrútil oscarový film Schindlerov zoznam americký režisér Steven Spielberg). Neskôr figurovali medzi väzňami aj Poliaci a príslušníci iných národností nežidovského pôvodu. Spomedzi 150.000 väznených prišlo v tábore o život najmenej 80.000.
Niektorí z niekdajších väzňov si dnes spomenuli na ťažko zabudnuteľný zápach pálených mŕtvol, ktorý tábor ovládol hlavne vo večerných hodinách. Iní poukázali na fakt, že napriek aktuálnemu poľsko-nemeckému priateľstvu neslobodno zabudnúť na zločiny minulosti.
Iba necelá dva týždne po koncentračnom tábore Krakov-Plaszow oslobodila Červená armáda 27. januára 1945 obávaný koncentračný tábor Osvienčim, miesto, kde fašisti zlikvidovali v období holokaustu najviac ľudí.
Na spomienkových slávnostiach pri príležitosti 60. výročia oslobodenia Osvienčimu avizovali už účasť delegácie z takmer 40 krajín sveta. Medzi hosťami budú prezidenti Ruska, Nemecka i Francúzska, Vladimir Putin, Horst Köhler i Jacques Chirac, najvyšší izraelský predstaviteľ Moše Kacav, ako aj americký viceprezident Dick Cheney.