Lipsko 15. januára (TASR) - Sociálnodemokratická strana Nemecka v piatok s definitívnou platnosťou zamietla možnosť schvaľovať európsku ústavu v referende a potvrdila, že ju bude ratifikovať parlament.
Obe jeho komory - Bundestag a Bundesrat - budú o texte euroústavy diskutovať v máji a júni, informoval predseda SPD Franz Müntefering počas piatkového zasadania vedenia SPD v Lipsku. Müntefering očakáva, že Bundestag základnú zmluvu EÚ schváli dvojtretinovou väčšinou.
Inštitút referenda sa do nemeckej ústavy dostane až po schválení euroústavy nemeckým parlamentom, dodal Müntefering. Na zmene ústavy v tomto zmysle sa parlamentné kluby sociálnych demokratov a zelených, ktoré tvoria v Bundestagu väčšinu, dohodli v roku 2004. Ústava, prijatá v roku 1949 v atmosfére odmietania tretej ríše a nacizmu, totiž zakazuje plebiscity, akým je aj referendum.
Európsku ústavu v stredu veľkou väčšinou hlasov podporil Európsky parlament, ktorý súčasne vyzval členské štáty únie, aby ju včas ratifikovali.
Ústava, ktorú lídri európskej dvadsaťpäťky dohodli vlani v júni, nadobudne platnosť, až keď ju ratifikujú všetky členské štáty. Musia tak urobiť do dvoch rokov od jej podpisu, teda do novembra 2006. Zatiaľ dokument ratifikovala len Litva a Maďarsko.
Keď ústava začne platiť, prinesie pre fungovanie únie viacero noviniek, napríklad post európskeho ministra zahraničných vecí, stáleho prezidenta Európskej rady, v budúcnosti zoštíhlenú Európsku komisiu či nový spôsob rozhodovania dvojitou väčšinou štátov a občanov v Rade ministrov EÚ.
Ratifikácia však nebude jednoduchá, obavy vyvolávajú najmä krajiny, kde sa o ústave uskutočnia referendá. Plánuje ich zatiaľ deväť štátov, prvé sa koná už 20. februára v Španielsku. Ostatné štáty, vrátane Slovenska, budú ústavu schvaľovať v parlamentoch.