Podľa kancelára Gerharda Schrödera by výstavbu systému, kombinujúceho seizmologické a satelitné senzory, koordinovalo Geologické výskumné centrum v Postupime.
Nie je jasné, kto by financoval navrhovaný nemecký systém, konkurujúci návrhom z Japonska a USA. Berlín prisľúbil krajinám postihnutým decembrovými cunami pomoc vo výške 500 miliónov eur.
V prvej fáze nemeckého návrhu by systém inštalovali za jeden až tri roky s odhadovanými nákladmi 45 miliónov eur. Druhá fáza s novými satelitmi by stála oveľa viac a rozhodlo by sa o nej v najbližších rokoch.
Berlín podporuje vybudovanie podobných verzií systému skorej výstrahy tiež v Stredozemnom mori a Atlantickom oceáne, dodala nemecká vláda v oznámení.
Holandsko medzitým informovalo, že dočasne nebude posielať späť do krajín postihnutých cunami nelegálnych imigrantov alebo osoby, ktorým zamietli azyl. Podľa vlády by bola ich deportácia po katastrofe nezodpovedná, preto môžu v Holandsku ostať najmenej do marca.
Ľuďom z postihnutých krajín, ktorí chcú ísť domov hľadať príbuzných alebo pomôcť pri obnove, naopak holandské imigračné úrady umožnia dočasne odísť a vrátiť sa bez potreby nových víz.
Do prijatia prísnej imigračnej legislatívy pravicovou vládou Holandsko ročne deportovalo tisíce neúspešných azylantov. Nedávno informovalo o historicky nízkom počte nových žiadostí o azyl v roku 2004.