Štrasburg/Brusel 13. januára (TASR) Poslanci Európskeho parlamentu z hlavných politických frakcií žiadajú, aby Európska únia ponúkla po prezidentských voľbách Ukrajine jasnú perspektívu členstva. Podľa Európskej komisie to však zatiaľ nie je programe.
Komisár Janez Potočnik dnes v Štrasburgu v diskusii s poslancami povedal, že nedávno prijatý akčný plán susedstva poskytuje dostatočné možnosti na rozvoj úzkych vzťahov medzi EÚ a Ukrajinou.
Ukrajinské členstvo v únii nie je na programe, vyhlásil Potočnik, čím vyvolal nevôľu mnohých poslancov, podobne ako neprítomnosť zástupcu luxemburského predsedníctva na debate.
Som hlboko sklamaný vyhlásením komisie, reagoval v mene najsilnejšej Európskej ľudovej strany Jacek Saryusz-Wolski. Podľa neho nemá zmysel ponúkať Ukrajine zastaraný akčný plán susedstva, ktorý sa pripravoval za minulej ukrajinskej vlády.
Akčný plán musí nahradiť asociačná dohoda s Ukrajinou, vyzval poľský europoslanec, podľa ktorého musí únia ponúknuť Kyjevu perspektívu členstva. Jeho stranícky kolega a predseda zahraničného výboru EP Elmar Brok vyhlásil, že únia sa musí pripraviť na prijímanie ďalších členov.
Podľa poľského socialistu Mareka Siwieca, ktorý je predsedom delegácie EP pre vzťahy s Ukrajinou, je potrebný nový akčný plán, ktorý bude obsahovať aj možnosť členstva v únii.
Belgická liberálka Annemie Neyts-Uyttebroecková pripomenula, že podľa zmlúv EÚ má každá európska krajina, ktorá splní podmienky, právo stať sa členom únie. Únia je podľa zmlúv i ústavy otvorená všetkým európskym štátom, ktoré zdieľajú naše hodnoty, pridala sa v mene komunistov Marie Anne Isler-Béguinová.
K hlasom podporujúcim budúce členstvo Ukrajiny sa pridala aj nezávislá slovenská europoslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS). Samozrejme, že podporím návrhy, ktoré tu padli, aby sa Ukrajina stala budúcim členom EÚ, samozrejme, ak si to budú želať jej občania, vyhlásila v pléne Belohorská, ktorá ako jediná zástupkyňa SR vystúpila v rozprave k Ukrajine.