Washington 13. januára (TASR) - Americké ministerstvo národnej bezpečnosti chce zaviesť pasy, ktorých súčasťou budú aj odtlačky prstov. Týmto krokom chce zapojiť Spojené štáty americké do zvyšujúceho sa štandardu globálnej bezpečnosti. Riskuje však nesúhlas so zástancami práva na súkromie.
Ako uviedol odstupujúci šéf tohto rezortu Tom Ridge, ideálne by bolo, ak by pas obsahoval biometrické snímky všetkých desiatich prstov s cieľom uľahčiť pohraničnej stráži kontrolu amerických cestujúcich. Minister však neuviedol, ako systém zaistí Američanom občiansku slobodu a zabráni krádežiam identity. Oficiálny návrh zatiaľ ministerstvo nepredložilo.
Americké úrady začali brať odtlačky prstov a fotografovať cestujúcich - i z krajín, ktoré sú vernými spojencami USA - po septembrových teroristických útokoch v roku 2001. Väčšina štátov prijala toto opatrenie s pochopením, no Brazília pristúpila minulý rok k odvetnému kroku a začala takýmto spôsobom kontrolovať Američanov prichádzajúcich do krajiny.
Táto otázka je tiež predmetom debaty v rámci americkej vlády. Ministerstvo zahraničných vecí začne o niekoľko mesiacov vydávať nové biometrické pasy s mikročipom obsahujúcim základné údaje a fotografiu jeho držiteľa. Pridanie odtlačkov prstov zatiaľ nebolo v pláne.
Problémom zostáva zakódovanie čipu, aby sa zabránilo manipulácii s identitou osôb. Administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha doteraz zakódovanie odmietala, pretože by to mohlo zahraničnej pasovej službe znemožniť vykonávanie kontrol. Odborníci sa však obávajú, že bez dobrého zakódovania existuje veľké riziko nelegálnej manipulácii s identitou osôb.
Debata prichádza práve v čase, keď komisia zaoberajúca sa 11. septembrom vydala správu, v ktorej upozorňuje na falšovanie pasov ako vážny problém pre americkú národnú bezpečnosť.
2 mon pel