Kým poslanci Národnej rady ešte dlho po vianočných sviatkoch odpočívali, bruselskí europoslanci už pracovali - prázdniny mali len 14 dní. Slovenský parlament začal pracovať až včera, európsky 4. januára.
Sedenie v Európskom parlamente však majú europoslanci dobre zaplatené. Ich plat je síce porovnateľný s platom slovenského poslanca - činí 86 400 korún - zaujímavou položkou sú však bruselské diéty. Za jeden deň v parlamente dostávajú takmer 10-tisíc korún.
Eurokomisár je platený ešte lepšie - dostáva 18 100 eur. V prepočte je to 724-tisíc korún, ale z toho sa platí až 45-percentná daň.
Naprázdno neobídu ani bruselskí úradníci. Momentálne ich tam pracuje 250 a nedávno sa uskutočnil konkurz na ďalšie miesta. Slovensko môže počítať so 115 stoličkami s predpokladaným platom 4878 eur (viac ako 185-tisíc korún).
Pre objektívnosť treba povedať, že život v Bruseli je finančne náročný. Mesačný nájom za malú garsónku je od 500 do 1000 eur, čo je 20- až 40-tisíc korún. Drahá je aj doprava a strava.
Možno preto sa europoslankyňa Monika Beňová sťažuje: "Plat slovenských europoslancov je nižší ako plat začínajúcej upratovačky v europarlamente. Niet čo dodať. Ale ľudia musia vyžiť aj z oveľa menej peňazí ako ja."
Ján Figeľ
Eurokomisár Ján Figeľ žije v Bruseli už druhý rok. Cíti sa tam pohodlne. "Nepripadá mi ako typické belgické mesto. Pracuje tu veľmi veľa cudzincov a čoraz viac Slovákov. Prostredie je multikultúrne."
Byt si prenajal v štvrti, kde stojí väčšina európskych inštitúcií. Svojich susedov - okrem domovníka - zatiaľ nepozná. Do práce a na služobné stretnutia chodí autom, ktoré má k dispozícii aj s vodičom.
Jeho pracovný deň má zvyčajne dvanásť hodín a jediným večerným relaxom je čítanie.
V Bruseli býva s dcérou, ktorá začala študovať na tamojšej univerzite. Zvyšok rodiny zostáva v Bratislave. Na víkendy cestuje domov.
Plat: 18 100 eur, čo je 724-tisíc korún. Z toho sa platí 45-percentná daň. Európska komisia mu prepláca letenku, ubytovanie, diéty počas služobných ciest a prenájom bytu v Bruseli. Letenky na Slovensko si hradí sám.
Bývanie: Jednoizbový prenajatý byt v centre Bruselu.
Monika Beňová
Europoslankyňa Monika Beňová lieta do Bruselu každý pondelok a vracia sa vo štvrtok večer. Mesto je podľa nej príjemné rovnako ako počasie. Do práce chodí pešo, byt si prenajala blízko práce. Nie je lacný. "Na Slovensku by som si za to mohla prenajať luxusný štvorizbový byt. Ale to je daň za Brusel, nesťažujem sa."
Pracuje od ôsmej ráno do siedmej večer, spávať chodí okolo polnoci. Voľný čas nemá, popri práci sa venuje len lekciám francúzštiny, susedov pozná podľa menoviek na zvončekoch.
Mama a syn ju boli navštíviť iba raz - rodina bola na jej odchod do Bruselu pripravená. Rok pred nástupom do funkcie pôsobila ako pozorovateľka za Národnú radu. "Pre tento mandát som sa rozhodla dávno pred parlamentnými voľbami, moje súkromie tým nijako netrpí."
Plat: 86 400 korún, diéty v hodnote 260 eur (vyše 10-tisíc korún) za každý deň pobytu v Bruseli a Štrasburgu, preplatenie letenky.
Bývanie: Býva sama v malom prenajatom byte, vzdialenom približne päť minút od Európskeho parlamentu.
Peter Baco
Europoslancovi Petrovi Bacovi sa nové pôsobisko v Európskom parlamente páči. Podľa neho tejto práci nemusel nič obetovať, ani tým výraznejšie neutrpelo jeho súkromie. "Rodina so mnou do Bruselu nevycestovala, zostali doma na Slovensku. Nechodia ma ani navštevovať," hovorí.
Na Slovensko prichádza každý týždeň. V Bruseli sa neudomácnil - nemá ani stály prenájom, býva v hoteli. Do práce sa vozí parlamentným taxíkom.
Pevný pracovný čas nemá. "Niekedy začínam o pol štvrtej ráno a končím aj po polnoci." Keď má čas, stretáva sa s inými slovenskými europoslancami alebo s tam pôsobiacimi Čechmi a Slovákmi.
Potvrdzuje, že sa v Bruseli žije draho, ale zároveň ľahšie ako na Slovensku.
Plat: 86 400 korún, diéty v hodnote 260 eur (vyše 10-tisíc korún) za každý deň pobytu v Bruseli a Štrasburgu, preplatenie letenky.
Bývanie: Býva v hoteli. Minimálna cena za hotel je 100 eur (4-tisíc korún) za noc.