Washington 12. januára (TASR) - Pátranie po zbraniach hromadného ničenia v Iraku sa v tichosti skončilo bez akéhokoľvek dôkazu prítomnosti týchto zbraní, ktoré americký prezident George W. Bush uvádzal ako hlavný dôvod vedenia vojny proti Iraku, oznámil dnes Biely dom.
Iracká prieskumná skupina, zložená z 1200 expertov z radov armády, špionážnej služby a podporného personálu, strávila takmer dva roky prehľadávaním vojenských zariadení, tovární a laboratórií, ktorých vybavenie a produkty sa dali rýchlo prekonvertovať na výrobu zbraní.
Ako uviedol tlačový tajomník Bieleho domu Scott McClellan, v súčasnosti už neprebieha žiadne aktívne pátranie po zakázaných zbraniach. "Možno je zopár ľudí, ktorí sa na to zameriavajú", ale vo všeobecnosti je pátranie uzavreté, potvrdil.
Šéf amerického pátracieho tímu Charles Duelfer podá záverečnú správu o výsledkoch pátrania na budúci mesiac. McClellan priznal, že správa "v zásade nezmení zistenia jeho predchádzajúcej správy", ktorú prezentoval vlani v septembri.
Vtedy Duelfer informoval, že Saddám Husajn nielenže nemá žiadne zbrane hromadného ničenia a od roku 1991 ani žiadne nevyrobil, ale že už nemá ani možnosti a schopnosti žiadne zbrane tohto druhu vyrobiť. Bush napriek tomu neochvejne bránil svoje rozhodnutie zaútočiť na Irak.
Duelfer by mal v záverečnej správe informovať o odstránení obohateného uránu, ktorý je kľúčovou zložkou pri výrobe jadrových zbraní. Správa by tiež mala obsahovať skutočnosť, že Spojené štáty ponúkali prácu Iračanom angažovaným v zbrojných programoch, prezradil jeden z predstaviteľov administratívy pod podmienkou zotrvania v anonymite.
Bush vymenoval komisiu, ktorá má vyšetriť, prečo spravodajské informácie o irackých zbraniach pred vojnou boli nesprávne.