Praha 12. januára (TASR) Prípadom dvojročnej existencie tajného tímu policajných vyšetrovateľov Mlyn, ktorý od mája 2002 podliehal priamo vtedajšiemu českému ministrovi vnútra Stanislavovi Grossovi (ČSSD), sa bude zaoberať parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Potvrdil to dnes predseda výboru Poslaneckej snemovne Jan Vidím (ODS).
Podľa niektorých právnikov, ktorých oslovili české médiá, existencia tímu podriadeného priamo ministrovi odporovala platným zákonom, pretože sa vymykala z hierarchie polície a nepodliehala kontrole policajného prezídia. Tím mohol pracovať na úlohách, ktorými by ho poverila inšpekcia ministerstva vnútra, ale Mlyn mal podľa dostupných informácií oveľa širšie pole pôsobnosti. Žiadna podobná skupina podriadená priamo ministrovi vnútra v ČR neexistovala za éry žiadneho z Grossových predchodcov.
Informácie sú natoľko zaujímavé, že je úplne nevyhnutné, aby sa nimi zaoberal výbor snemovne. Pretože, pokiaľ by bolo pravdou, že existoval policajný tím priamo podriadený ministrovi vnútra, tak by bezpochyby išlo o kolíziu so zákonom a taký tím bol nelegálny, konštatoval predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Jan Vidím. Vysvetlenie bude požadovať od ministra vnútra Františka Bublana. Exminister Gross sa stal vlani na konci leta českým premiérom. Podpredseda branno-bezpečnostného výboru Miloš Titz (ČSSD) dnes nevylúčil, že premiér a predseda strany Gross bude musieť okolnosti vzniku tímu vysvetliť na straníckej pôde. Možno že nám bude vysvetlenie premiéra stačiť, prečo sa vtedy, pred viac ako dvomi rokmi, rozhodol tak, ako sa rozhodol. Musíme vedieť, o čo vlastne ide, uviedol.
x x x
Tím Mlyn vznikol na základe pokynu vtedajšieho ministra vnútra Stanislava Grossa 15. mája 2002. Oficiálnym dôvodom bolo podozrenie, že do prípadov závažnej hospodárskej trestnej činnosti môžu byť zapletení aj príslušníci polície. Členom asi päťčlenného elitného tímu bol v minulosti aj predstaviteľ Inšpekcie Ministerstva vnútra ČR.
Po tom, ako sa vlani na konci leta stal Stanislav Gross premiérom, jeho nástupca na ministerstve František Bublan označil činnosť tímu za nesystémovú a skupinu podriadil policajnému prezídiu.
Elitný tajný policajný tím, o ktorom sa dva a pol roka nevedelo, pracoval na veľmi širokom spektre káuz a nie je vylúčené, že sa zaujímal aj o politikov. Ale ako vyšetrovanie skončilo a či sa prípady dostali až k štátnemu zástupcovi (prokurátorovi) či pred súd, to zostáva bez odpovede. O činnosti a výsledkoch tímu Mlyn oficiálne nechce nikto informovať.
Päťčlenná skupina elitných vyšetrovateľov vznikla pred voľbami v roku 2002, v ktorých ČSSD obhajovala predchádzajúce volebné víťazstvo. Impulzom k vzniku tímu mohlo byť podľa HN zistenie protikorupčnej policajnej jednotky, že istá detektívna kancelária zbiera na Grossa kompromitujúce materiály.
Mlyn sa podľa jedného z jeho bývalých členov zaujímal o ľudí, ktorí sú spojení s kauzami exriaditeľa TV Nova Vladimíra Železného, v poli jeho záujmu bolo aj hospodárenie štátneho podniku České dráhy. Detektívi údajne sledovali aj niekoľko vysokopostavených policajných dôstojníkov, ktorých podozrievali, že poskytujú citlivé informácie podnikateľom, ktorí sú vyšetrovaní kvôli hospodárskej kriminalite.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh