Washington 12. januára (TASR) - Pátranie po zbraniach hromadného ničenia v Iraku sa minulý mesiac skončilo. Stalo sa tak takmer dva roky po tom, ako prezident USA George W. Bush vyslal do Iraku amerických vojakov s cieľom zvrhnúť režim Saddáma Husajna. Uvádzajú to dnes noviny Washington Post.
Ako informovali predstavitelia, ktorí pôsobili v skupine poverenej pátraním po zakázaných zbraniach, násilie v Iraku, spolu s nedostatkom nových informácií, ich viedli k tomu, aby ešte krátko pred Vianocami ukončili svoju činnosť.
Charles Duelfer, osobitný poradca Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorý viedol pátrací tím, sa už vrátil domov a analytici pôsobiaci v jeho inšpekčnej skupine Iraq Survey Group (ISG), sa vrátili naspäť do sídla CIA vo Virgínii, informuje Washington Post s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov spravodajských služieb.
Zistenia obsiahnuté v predbežnej správe, ktorú Duelfer predložil v septembri Kongresu, budú považované za konečné závery ISG, píše denník.
V správe sa konštatuje, že Irak nemá zásoby biologických a chemických zbraní a jeho jadrový program už pred inváziou v roku 2003 nebol aktívny. Tieto zistenia sú v rozpore s vyhláseniami Bushovej administratívy spred vojny.
Ďalší predstaviteľ spravodajskej služby, ktorý si neželal byť menovaný, pre Washington Post potvrdil, že Duelfer je vo Washingtone, ale odmietol tvrdenia, že pátranie po zakázaných zbraniach sa skončilo.
Denník konštatoval, že Biely dom váhal s odvolaním pátrania a chcel sa pridržiavať teórie, že zbrane hromadného ničenia mohli byť pred vojnou z krajiny vyvezené, alebo sú dobre ukryté na irackom území.