Rovnako neobvyklé ako teploty za posledné dni je, že slovenské medvede sa predčasne zobudili zo zimného spánku, čašníčky z Bavorska nestíhajú obsluhovať preplnené terasy a záhrady a v Rakúsku rozkvitli kríky. V Bosne zas lyžiari trávia svoju dovolenku v hotelových bazénoch.
To, že Vianoce boli biele, je síce pekné, ale takúto zimu si asi nik nepredstavoval. Vyzerá to tak, ako keby zima ani neprišla. Vo Viedni a v celom východnom Rakúsku zatiaľ len jedenkrát snežilo a to na začiatku decembra. V noci síce teploty klesajú na bod mrazu, ale cez deň sa vzduch ohreje od slnečných lúčov na 10 až 12 stupňov Celzia po celej krajine.
V Belgicku bol v pondelok prekonaný teplotný rekord z roku 1993, ktorého hodnota bola 12,2 stupňa, pričom teplota vzduchu dosahovala 14 stupňov Celzia. Veľa Belgičanov si užívali teplé slnečné lúče pri káve na terasách, alebo sa išli poprechádzať k moru.
Rovnako v Čechách sa lámali v sobotu teplotné rekordy. V Českých Budějoviciach namerali až 16 stupňov, pričom bol prelomený 230-ročný rekord. Avšak kým ľudia mali radosť z takéhoto počasia, zvieratám to neprospelo. Na niektorých miestach v ČR a na Slovensku sa predčasne zobudil zo svojho typického zimného spánku medveď hnedý. Ten sa však slniečku netešil, keď zistil, že nie je ešte jar.
Prírodovedci upozorňujú, že je takmer nepravdepodobné, aby mrzuté zvieratá opätovne zaspali. Rovnako môžu byť nebezpečné aj k ľuďom. Ale nielen medvede si myslia, že je jar. Vtáky rôznych druhov pohotovo zareagovali na teplé slnečné lúče a vo východných Beskydách bolo počuť vtáčí spev, ktorý je typický pre neskorý február, a plameniak v jihlavskej zoo začal stavať hniezdo, čo väčšinou plameniaky robia až v apríli.
Teplu sa netešilo ani 70 otužilcov v rieke Labe. Plavci uprednostňujú chladnejší vzduch, ktorý je typický pre toto obdobie a plávanie v teplej rieke sa nedá ani porovnať.
Rôzne názory na tohtoročnú suchú a teplú zimu panujú aj medzi ľuďmi. Kým v Portugalsku poľnohospodárom počasie likviduje ako úrodu, tak aj zásoby vody, v severných krajinách si teplo pochvaľujú. "Ušetrili sme veľa peňazí za náklady na kúrenie, takže mi to vyhovuje," povedala 36-ročná gazdiná Nadia Todorová z Bulharska.
Teplo vytvára aj nestabilné podmienky v rumunských Karpatoch a v rakúskych Alpách, kde sa každým dňom zvyšuje lavínová aktivita. Aj keď väčšina alpských lyžiarskych centier má veľa snehu, v Bavorsku odvolali kvôli nedostatočným podmienkam svetový pohár v lyžovaní. O to plnšie sú ich preslávené záhradné pivnice smädnými návštevníkmi.
V dvoch najznámejších lyžiarskych strediskách v Bosne síce sneh je, ale málo na toľko ľudí. Väčšina návštevníkov oddychuje na preplnených terasách, alebo relaxujú v bazénoch a saunách. "Chodíme sa lyžovať raz za rok a nedostatok snehu je pre nás najhoršia vec, aká sa mohla prihodiť. Prišli sme sa sem lyžovať a namiesto toho hráme karty," povedal srbský študent Ignjat Markov.
2 aak ed