Praha 11. januára (TASR) Česká sociálnodemokratická vláda do volieb v roku 2006 nezavedie finančnú spoluúčasť pacientov. K slovenskému vzoru reformy sa český kabinet neprikloní napriek tomu, že práve túto cestu presadzuje vicepremiér pre ekonomiku Martin Jahn. To je hlavný záver porady expertov a vybraných členov vlády v pražskej Kramářovej vile.
Na porade prevládol postoj ministerky zdravotníctva Milady Emmerovej napriek tomu, že ministerka sa kvôli služobnej ceste v zahraničí schôdzky nezúčastnila. Podľa Emmerovej by finančná spoluúčasť pacientov bola v rozpore s programom sociálnej demokracie.
Na tvorbe koncepcie reformy českého zdravotníctva, ktoré stále kumuluje dlhy, sa podieľa okrem ministerstva zdravotníctva aj rezort financií a vicepremiér Jahn. Ten podľa slovenského vzoru navrhoval, aby pacienti platili za recept v lekárni najmenej 20 Kč (25 Sk) a najmenej 50 Kč (62 Sk) za návštevu odborného lekára.
Český premiér Stanislav Gross po schôdzke oznámil, že pred finančnými injekciami uprednostňuje úspory a hľadanie rezerv.
Nie je zodpovedné a možné do tohto systému vkladať od ľudí viac peňazí, pretože tým systémom pretečú a viac na tom budú profitovať iba tí, ktorí na takto fungujúcom systéme profitujú už dnes. Nie som proti profitu, ale faktom je, že niektoré segmenty sa správajú spôsobom, ktorý potrebuje isté pravidlá a väčšiu racionálnosť, vysvetlil predseda českej vlády.
Vicepremiér Jahn svoj názor na spoluúčasť pacientov nepresadil, ale naďalej si myslí, že finančná spoluúčasť má opodstatnenie. Celá EÚ má v zdravotníctve istú formu manipulačných poplatkov a má vyššiu spoluúčasť pacientov než Česká republika. To znamená, že z dlhodobého hľadiska je nutné o väčšej spoluúčasti uvažovať, poznamenal.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed