Úlohou strediska je na základe forenzných dát určiť totožnosť viac ako 5000 obetí decembrovej cunami v krajine.
Tím tvorí asi 60 detektívov, lekárov a patológov z 20 krajín. Centrum si hlavný stan vytvorilo v kanceláriách telekomunikačnej spoločnosti na thajskom ostrove Phuket. Fungovať bude ako obrovská databáza záznamov o zuboch a chrupe, odtlačkov prstov a vzoriek DNA z tiel objavených v Thajsku, ktoré budú porovnávať s dátami z krajín, kde hlásia nezvestných.
Náročný proces identifikácie bude podľa očakávaní trvať mnoho mesiacov, už však začína prinášať ovocie. "Je ťažké hovoriť o nejakom konkrétnom čase, celkom dobre však možno predpokladať, že to potrvá viac ako šesť mesiacov," povedal vedúci tímu a austrálsky odborník Jeff Emery. "Veľmi však veríme, že v krátkom čase zaznamenáme určitý úspech. Máme nejaké pozitívne správy," dodal.
Po katastrofe z 26. decembra je v Thajsku registrovaných 5309 mŕtvych. Ďalších 3370 osôb je nezvestných a vláda predpokladá, že sú medzi 3700 telami, ktoré treba ešte identifikovať.
Asi polovica z doteraz identifikovaných tiel patrila zahraničným turistom, väčšinou zo severnej Európy.
Predstaviteľ austrálskej polície Carl Kent vyhlásil, že centrum bude rovnako pristupovať k spracúvaniu údajov získaných z thajských i zahraničných obetí. Týmto vyjadrením sa postavil proti kritike, že medzinárodné súdnoznalecké tímy sa zaujímajú len o identifikáciu cudzincov.
Interpol má len tri oficiálne spôsoby identifikácie tela - dentálne záznamy, odtlačky prstov a vzorky DNA. Predstavitelia organizácie dúfajú, že na zistenie totožnosti väčšiny tiel postačia záznamy o stave zubov a chrupu, čo je najjednoduchšie a najrýchlejšie. Centrum dostalo zo zahraničia už asi 1000 dentálnych záznamov.