Praha 11. januára (TASR) Viac ako dva roky a v úplnej tajnosti pracoval v Česku špeciálny policajný tím Mlyn, ktorý napriek všetkým zvyklostiam podliehal iba ministrovi vnútra, dnešnému premiérovi Stanislavovi Grossovi.
Päťčlenná skupina vznikla pred voľbami v roku 2002, v ktorých ČSSD obhajovala predchádzajúce volebné víťazstvo.
Na existenciu neštandardného policajného tímu upozornil denník Hospodářské noviny (HN) s tým, že Mlyn sa z područia šéfa ministerstva vymanil až po nástupe nového ministra vnútra Františka Bublana. Bolo to nesystémové riešenie, priznal Grossov nástupca. O osude skupiny rozhodne Policajné prezídium.
Tajný tím kriminalistov vedený Vladimírom Machalom zbieral informácie o ekonomických kauzách a prípadoch, u ktorých existovalo podozrenie o prerastaní zločinu do polície a štátnej správy. Členovia tímu mohli so súhlasom súdu odpočúvať podozrivých, sledovať ich a požadovať od svojich kolegov v polícii akékoľvek informácie.
Podľa HN nemožno vylúčiť ani to, že skupina policajtov zbierala pre Grossa aj informácie o politikoch. Premiér to nepotvrdil, ale ani nepoprel. Tím zhromažďoval informácie o osobách podozrivých z páchania trestnej činnosti, uviedol premiér vyhýbavo v písomnej odpovedi.
Členovia zvláštnej policajnej skupiny sa so svojím šéfom a ministrom vnútra v jednej osobe tajne schádzali v hoteloch. Osobne som sa s ním stretol niekoľkokrát, schôdzky sme mali napríklad v hoteloch. A informácie sa v takýchto prípadoch odovzdávali ústne alebo boli napísané na jednom papieri, konštatoval jeden z pôvodných členov skupiny Jaroslav Svoboda.
O konkrétnej práci tímu Mlyn nie sú informácie a dva roky činnosti skupiny nechce konkretizovať ani premiér, ani šéf Mlynu Vladimír Machala.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel