Podľa nového prieskumu bruselskej organizácie CEORG je veľmi alebo skôr spokojných len 11,4 percenta opýtaných, zatiaľ čo veľmi alebo skôr nespokojných je 53,2 percenta. Až 47 percent Slovákov si navyše myslí, že zdravotná starostlivosť sa vlani zhoršila.
Nespokojní i keď o niečo menej ako Slováci sú tiež obyvatelia Poľska a Maďarska. Najspokojnejší sú so zdravotnou starostlivosťou ľudia v Českej republike spokojných je viac ako nespokojných (34,2 ku 28,5 percenta).
Podľa Martina Slosiarika z agentúry FOCUS, ktorá sa na prieskume podieľala, môže za výrazne negatívne postoje Slovákov najmä reforma zdravotného systému.
Rok 2004 bol v oblasti zdravotníckej reformy na Slovensku prelomovým rokom, nakoľko bolo prijatých šesť kľúčových zákonov, ktoré zásadným spôsobom menia doterajší charakter zdravotníckej starostlivosti na Slovensku a ktoré by mali pomôcť pri dosahovaní finančnej rovnováhy tohto systému.
"Občania však už dlhší čas vnímali negatívne aj čiastkové realizované zmeny v rámci zdravotníckeho systému, pretože ich finančne zaťažovali, keďže prenášali vyššiu mieru zodpovednosti zo štátu na nich, uviedol.
Keďže väčšina kľúčových zákonov začala platiť až od 1. januára 2005, s ich dôsledkami sa budú ľudia intenzívnejšie stretávať až v priebehu tohto roka. To môže ešte posilniť negatívne nálady u obyvateľstva," predpovedal Slosiarik.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem