Berlín 9. januára (TASR) - Nemecko má v úmysle prebrať vedúcu úlohu pri skvalitnení medzinárodného signalizačného systému zahŕňajúceho zemetrasenie a jeho dôsledky.
Spolkové ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že z rozhodnutia ministerky pre vedu Edelgard Bulmahnovej preberie túto úlohu Geofyzikálny ústav v Postupime. Zemetrasenie v blízkosti indonézskeho ostrova Sumatra vyvolalo koncom roka 2004 smrtiace príbojové vlny cunami v Indickom oceáne, ktoré si podľa najnovšej štatistiky vyžiadali už viac ako 156.000 obetí.
Minister zahraničných vecí Joschka Fischer ponúkol generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi ešte v decembri, že Nemecko by mohlo zorganizovať v druhej polovici roka 2005 aj tretiu medzinárodnú konferenciu o prevencii prírodných katastrof vo svete. Na Fischerovu ponuku upozornil v sobotu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Klaus Scharioth. Práve pri príprave tejto akcie by mohol ústav v Postupime zohrať podstatnú úlohu, zdôraznil štátny tajomník na záver zasadnutia krízového štábu v Berlíne.
Podľa informácie sobotňajšieho vydania nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung začal už Geofyzikálny ústav v Postupime na koncepte signalizačného systému pracovať.
Ministerka Bulmahnová tvrdí, že vybudovanie systému by nemalo trvať viac ako jeden až tri roky.
Vybudovanie systému, ktorý okamžite ohlási výskyt zemetrasenia pomocou internetu, elektronickej pošty a SMS všetkým napojeným informačných strediskám, bude stáť 40 miliónov eur (1,6 mld. Sk).
Signalizačný systém by mal začať fungovať najskôr v oblasti Indického oceánu, neskôr chce Bulmahnová rozšíriť jeho dosah na oblasť Stredozemného mora a Atlantiku.
Geofyzikálny inštitút v Postupime má so svojimi partnerskými inštitútmi v iných krajinách vypracovaný vlastný informačný systém pre seizmologické aktivity, problém je v tom, že v oblasti Indického oceánu pracuje nedostatočné množstvo informačných stredísk, ktoré by dokázali vyslané informácie okamžite spracovať a o krátky čas dodať príslušným miestam.
Najnovší koncept predpokladá, že k existujúcim 50 stanicami postupimského ústavu, ktoré sú rozmiestnené na celom svete, by malo pribudnúť ešte 30 až 40 nových. Nemecká strana sa domnieva, že v spolupráci s ostatnými krajinami, ktoré prisľúbili juhovýchodnej Ázii rozsiahlu pomoc, by sa dalo vybudovať ešte okolo 250 signalizačných staníc.
Scharioth potvrdil, že o otázke vybudovania signalizačného systému rokovali v piatok na osobitnom zasadnutí ministri zahraničných vecí, rozvojovej pomoci a zdravotníctva členských krajín EÚ.
Počet Nemcov, ktorí boli od katastrofy v južnej Ázii nezvestní sa znížil o osem osôb na 716. Odborníci však stále vychádzajú z toho, že nezvestných je viac ako 1000 nemeckých občanov.
V Berlíne zaznamenali zvýšený počet telefonátov na linku, zabezpečujúcu odbornú psychologickú pomoc obetiam prírodnej katastrofy a príbuzným, ktorých rodinní príslušníci sú nezvestní, prípadne zahynuli.