Brusel 7. januára (TASR) Slovensko pripravuje ďalšiu pomoc vo výške 22 miliónov korún pre krajiny juhovýchodnej Ázie postihnuté koncom decembra prírodnou katastrofou. V Bruseli to dnes oznámil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí József Berényi, ktorý SR zastupoval na mimoriadnej schôdzke šéfov diplomacií únie.
Príslušné rozhodnutie by mala vláda SR schváliť na budúci týždeň v stredu. Časť zo sumy pripravenej na schválenie už Slovensko poskytlo ázijským krajinám zo štátnych zdrojov v rámci balíka okolo 10 miliónov korún koncom decembra. S doterajším balíkom patrí SR zatiaľ medzi krajinami EÚ k najskromnejším darcom pomoci.
S touto (dodatočnou) sumou si myslím, že budeme na úrovni ostatných krajín V4, bude to dôstojná a dostatočná pomoc v tejto fáze, povedal novinárom Berényi s tým, že nové peniaze už nebudú slúžiť len na naliehavú humanitárnu pomoc, ale aj následné aktivity v oblasti obnovy a revitalizácie postihnutých oblastí.
Berényi nevylúčil, že v budúcnosti sa vláda k pomoci pre Áziu ešte vráti, ale v tejto fáze je to maximum, čo sa dá urobiť.
Štátny tajomník privítal, že ministri zahraničia EÚ dnes podporili dve myšlienky, ktoré presadzovalo Slovensko spolu s ďalšími krajinami V4, Slovinskom a Rakúskom.
Prvou je lepšia spolupráca v konzulárnej oblasti v krízových situáciách. A to tak, že v tých krajinách, kde my nemáme veľvyslanectvo, aby sa naši občania mohli obrátiť na veľvyslanectvo hociktorej členskej krajiny EÚ, alebo kde nemajú zastúpenie krajiny EÚ, aby v krízových situáciách sme mohli spoločne vyslať tím konzulárnych pracovníkov, vysvetlil Berényi.
Druhou myšlienkou, ktorú Slovensko víta, je vybudovanie európskeho záchranného tímu rýchleho nasadenia, ktorý by pomáhal v katastrofami postihnutých oblastiach. Ministri dnes poverili Európsku komisiu, aby posúdila možnosť vytvoriť takýto tím.
Podľa Berényiho by takýto tím mohol pomáhať pri úlohách telekomunikačného, dopravného i záchranného charakteru, jeho veľkosť či zloženie je však ešte predčasné špecifikovať.
Ministri dnes podporili aj možnosť odpustiť dlhy zasiahnutým krajinám. Slovensko má v regióne len jednu menšiu pohľadávku v Mjanmarsku, ktorá sa deblokuje prostredníctvom súkromnej firmy. Podľa Berényiho je to otázka dohody medzi vládou SR a firmou, akým spôsobom možno dlh odpustiť.
Mimoriadna schôdzka šéfov diplomacií privítala oznámené príspevky jednotlivých členských štátov EÚ i návrhy Európskej komisie poskytnúť celkovo 123 miliónov eur na okamžitú humanitárnu pomoc a ďalších 350 miliónov na dlhodobejšiu pomoc pri obnove zničených oblastí.