Jeruzalem 7. januára (TASR) - Nezávislého kandidáta na nedeľné palestínske prezidentské voľby Mustafu Barghútího dnes zadržala v Jeruzaleme izraelská polícia.
Barghútí chcel navštíviť Chrámovú horu v jeruzalemskom Starom meste, keď ho zatkli a následne vypočuli.
"Zatýkate prezidentského kandidáta, ktorý má povolenie na pobyt vo východnom Jeruzaleme," povedal Barghútí policajtom, keď ho odvádzali do auta.
Podľa výskumov verejnej mienky je Barghútí hlavným súperom predsedu Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) a kandidáta organizácie Fatah Mahmúda Abbása v nedeľňajších voľbách.
Barghútího zatkli v Jeruzaleme už 27. decembra s odôvodnením, že nemá povolený pobyt v Jeruzaleme, môže cez mesto len cestovať.
Izrael predtým uviedol, že prispeje k príprave a organizácii palestínskych volieb a povolil voľný pohyb kandidátov, palestínskych predstaviteľov a pracovníkov volebných orgánov v čase príprav volieb a hlasovania 9. januára.
Mustafa Barghútí je na rozdiel od svojho na päťnásobný trest doživotného odňatia slobody odsúdeného bratranca Marwána Barghútího považovaný za umierneného palestínskeho politika a reprezentanta "mlčiacej väčšiny".
Päťdesiatjedenročný lekár a politik Mustafa Barghútí je generálnym tajomníkom opozičnej demokratickej strany Mubadara (Palestínska národná iniciatíva) a predsedom Palestínskej lekárskej komisie. Jeho platforma sa zasadzuje okrem iného za obnovenie zákonnosti a poriadku a boj proti chudobe na palestínskych územiach.
"Reprezentujem mlčiacu väčšinu, ktorej hlas nepočuť. Je to zanedbávaná a obchádzaná väčšina, ktorá už dlhý čas trpí," povedal 50-ročný Barghútí, ktorý sa chce súčasne zasadzovať za práva väzňov a utečencov a za dosiahnutie cieľov palestínskeho povstania (intifády). Podľa neho mladá palestínska generácia potrebuje už skutočnú zmenu a naliehavé riešenie problému nezamestnanosti a chudoby.
Barghútí, v minulosti aj člen komunistickej strany, je na čele hnutia, ktoré sa zasadzuje za také riešenie konfliktu na Blízkom východe, ktoré uznáva právo Židov na návrat do regiónu a uznáva ich utrpenie počas holokaustu. Súčasne však priznáva aj Palestínčanom právo na odpor nenásilnými metódami.