Jakarta 5. januára (TASR) - Indonézska vláda vydala v pondelok nariadenie, v ktorom zakazuje deťom a mladistvým do 16 rokov opustiť krajinu, aby tak predišla hroziacemu ilegálnemu obchodu s deťmi v oblasti najviac postihnutej ničivým zemetrasením a smrtiacimi vlnami cunami.
Krajina má prirodzené obavy, že nelegálny obchod s deťmi a priekupníctvo využijú v období chaosu organizované gangy. Okrem zákazu vycestovania vyslala indonézska polícia osobitné jednotky do utečeneckých táborov, aby tam bola situácia pod kontrolou.
V priebehu tohto týždňa navštívili krajinu predstavitelia viacerých organizácií zaoberajúcich sa ochranou práv dieťaťa ako je Detský fond OSN (UNICEF), v snahe zabrániť prístup priekupníckych skupín k sirotám a využiť tak ich bezmocnosť. Väčšina gangov sa pokúša prepašovať deti do bohatých susedných krajín ako je Malajzia a Singapur za účelom detskej prostitúcie.
"Som hlboko presvedčená, že toto je najvhodnejšia príležitosť pre gangy," povedala šéfka indonézskej pobočky UNICEF Birgithe Lund-Henriksenová. Hovorca UNICEF John Budd dnes potvrdil, že sú známe minimálne dva pokusy priekupníkov o obchod s deťmi v provinčnom meste Atjeh. Bližšie informácie však neuviedol.
Keď sa však dieťa dostane do rúk bánd, je to preňho silne traumatizujúce. Deti, ktoré prežili prírodnú katastrofu sú už aj bez toho otrasené. Len v meste Atjeh žije momentálne 35.000 detí, ktorým následkom katastrofy zomrel jeden alebo obaja rodičia.
Podozrenia podporili aj textové správy, ktoré sa objavili vo viacerých miestach Indonézie na mobilných telefónoch a ktoré ponúkajú lákavú sumu za adopciu sirôt z postihnutej provincie Atjeh na ostrove Sumatra. Polícia momentálne vyšetruje pravdivosť týchto správ. Experti však varujú, že správy môžu byť výstražným znamením. Pokiaľ boli deti vyvezené z krajiny, ich šance, že sa opäť stretnú so svojimi príbuznými, sú mizivé.
Rovnako ich rodičia, ktorí sú nažive, ich hľadajú a v takej situácii sa už veľmi ťažko zistí, či sa stalo dieťa obeťou vĺn cunami alebo priekupníkov. Státisíce ľudí muselo opustiť svoje domovy, deti boli odlúčené od rodičov a pokiaľ sú rodičia mŕtvi, dieťa sa stane ľahkým cieľom kriminálnikov.
To, čo situáciu ešte viac komplikuje je fakt, že najviac postihnutá provincia Atjeh sa nachádza neďaleko prístavného mesta Medan a susedného ostrova Batam, ktoré sú všeobecne známymi tepnami ilegálneho obchodu s deťmi a mladistvými v Indonézii.
Organizácia UNICEF a pomocné agentúry plánujú zriadiť do konca týždňa osobitné detské centrá v provincii Atjeh, kde momentálne funguje päť utečeneckých táborov. Pracovníci táborov budú chrániť deti pred priekupníkmi a budú im pomáhať s ich identifikáciou a registráciou.
Hrozba obchodu s deťmi je v Indonézii o to väčšia ako v ostatných katastrofou postihnutých krajinách južnej Ázie, pretože obete na ľudských životoch a materiálne škody dosiahli v krajine najväčšie rozmery.