Tokio/Canberra 5. januára (TASR) - Japonsko je ochotné poskytnúť krajinám postihnutým živelnou pohromou v Indickom oceáne dlhové moratórium. Uviedol to dnes minister zahraničných vecí Nobutaka Mačimura.
Austrália naopak dnes vyjadrila vážne znepokojenie nad plánmi zmraziť splácanie dlhov, o ktorých bude hovoriť Parížsky klub veriteľov na schôdzke 12. januára a ministri financií skupiny G7 vo februári.
Podľa austrálskeho premiéra Johna Howarda nič nezaručuje, že takto získané prostriedky pôjdu na pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Podobne šéf austrálskej diplomacie Alexander Downer uviedol, že priama praktická pomoc je cennejšia než úľava dlhov.
Británia v utorok vyzvala na okamžité dlhové moratórium pre krajiny postihnuté ničivými cunami, ktoré si vyžiadali vyše 145.000 potvrdených obetí na životoch.
Indonézsky prezident Susilo Bambang Judhojono dnes iniciatívu privítal s tým, že Jakarta dúfa aspoň v reštrukturalizáciu svojho zahraničného dlhu, ktorý predstavuje asi tri miliardy dolárov (85,5 mld. Sk).
Indonézia, kde zemetrasenie a cunami zabili najmenej 94.200 ľudí, už dostala zo zahraničia prísľuby pomoci vo výške približne 800 miliónov dolárov (22,8 mld. Sk). Uprostred obáv z korupcie Judhojono vyhlásil, že bude "osobne riadiť a kontrolovať" jej náležité použitie.
Austrália prisľúbila pomoc vo výške 60 miliónov austrálskych dolárov (1,3 mil. Sk), do indonézskej provincie Atjeh však tiež poslala vojenské nemocnice, vrtuľníky a zariadenie pre čistenie vody. Podľa médií celková austrálska pomoc Indonézii by mohla za sedem rokov prekročiť 500 miliónov austrálskych dolárov (11 mld. Sk).