Londýn 5. januára (TASR) - Európskej ústave a príprave schvaľovania tohto dlhého a komplikovaného dokumentu v najmenej desiatich krajinách formou celonárodného referenda sa venuje dnešné vydanie britských novín Financial Times (FT).
Podľa denníka iba tretina z ich občanov si však myslí, že sú o ústave dobre informovaní a vedia, čo obsahuje. Pravdepodobnosť, že by ústavu schválilo všetkých 25 krajín je veľmi nízka. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že ústava by prešla v 24 štátoch, pričom neustála skepsa o výhodách vládne, ako sa zdá, iba v Británii, píše FT.
Zároveň však upozorňuje, že aj inde to môže dopadnúť opačne ako sa predpokladá, pretože referendá sa často menia na hlasovanie o dôvere vláde, prípadne o úplne inej otázke.
Najväčší euroskeptici - Británia a Dánsko - chcú s hlasovaním počkať až do roku 2006.
Vyzerá to totiž tak, že Londýn aj Kodaň dúfajú, že ostatní povedia "áno" a vytvoria pozitívnu atmosféru na presvedčenie ich vlastných voličov. Ak by niekto ústavu odmietol, tak im to poskytne politickú ochranu v prípade, že neuspejú.
Tak či onak to podľa FT svedčí o nedostatku politického vodcovstva. FT si myslí, že únia ústavné reformy potrebuje, aby dokázala s 25 členmi dobre fungovať.
Ústava ani zďaleka nie je perfektná, ale je to veľký pokrok, tvrdí tento ekonomický denník, a práve to by mali európski lídri svojim voličom zdôrazniť. Mali by vyvinúť oveľa väčšiu snahu vysvetliť, prečo je ústava dôležitá a čo obsahuje.
A to platí tak pre Jacqua Chiraca vo Francúzsku ako aj pre Tonyho Blaira v Británii.
Doteraz bolo totiž z ich strany počuť len ohlušujúce ticho. Mlčanie im víťazstvo neprinesie, uzatvára FT.