Tel Aviv/Hamburg 16. decembra (TASR) - Jeden z najznámejších nemeckých spisovateľov súčasnosti Stefan Heym zomrel dnes v Izraeli vo veku 88 rokov po náhlom zlyhaní srdcovej činnosti.
Došlo k nemu v hotelovom zariadení pri Mŕtvom mori, kde bol literát jedným z účastníkov medzinárodnej konferencie o Heinrichovi Heinem pri príležitosti 200. výročia narodenia tohto svetoznámeho básnika.
Rodák z Chemnitzu (vlastným menom Helmut Flieg) mal za sebou mimoriadne pohnutý život. Napriek tomu - alebo práve preto - patril k síce kontroverzným, ale medzinárodne výnimočne uznávaným postavám nemeckej literatúry XX. storočia.
Syn nemeckého obchodníka židovského pôvodu ušiel v roku 1933 pred nacistami cez Prahu a pod neskôr zažitým pseudonymom do USA, odkiaľ sa ako príslušník amerických ozbrojených síl vrátil do vlasti a podieľal sa na jej oslobodení. Už niekoľko rokov po II. svetovej vojne sa však Stefan Heym na protest proti vojne na Kórejskom polostrove rozhodol usadiť sa v rodiacej sa Nemeckej demokratickej republike (NDR). O krátky čas sa tam stal svedkom ľudového povstania proti novovznikajúcej štátostrane, ktoré spracoval v dielach Collin a Päť dní v júni (Fünf Tage im Juni).
Napriek svojej komunistickej minulosti sa v NDR stal symbolom disentu, morálnou osobnosťou, ktorá však po páde Berlínskeho múru varovala pred návratom kapitalizmu a v polovici 90. rokov rezignovala na poslanecký mandát na protest voči praktikám v nemeckej politike. Stefan Heym bol nepopulárnym kritikom moci, hlasom, ktorý často formuloval nahlas myšlienky mnohých, ktorí sa to obávali vysloviť.
Špičkový spisovateľ, ktorého v roku 1979 vylúčili z radov Zväzu spisovateľov NDR a právoplatne odsúdili za údajné porušenie devízových predpisov (tento verdikt zrušili úrady až v roku 1992), bilancoval svoj bohatý život v memoároch pod názvom Nachruf (Nekrológ) z roku 1988.
V bohatej autorovej bibliografii figurujú novšie diela, román Ahasver, dokumentárny zväzok Radek o spolupracovníkovi Lenina a Trockého, publikáciu Der Winter eines Missvergnügens, popisujúcu moment z moderných dejín NDR v roku vyhostenia pesničkára Wolfa Biermanna z krajiny, či román Pargfrider, ktorý samotný autor charakterizoval ako "historickú komédiu" o rakúskom kapitalistovi z obdobia cisára pána.
Podľa informácií spravodajcu nemeckej televíznej spoločnosti n-tv v Izraeli bol literát ešte krátko pred osudnou slabosťou v skvelej nálade, v plnej sile a pôsobil dojmom 40-ročného muža.
3 2 le pel