Andahuaylas 4. januára (TASR) - Vodca povstalcov, ktorí v sobotu obsadili policajnú stanicu v peruánskom meste Andahuaylas a vzali za rukojemníkov desať policajtov, sa v noci na dnes vzdal bezpečnostným zložkám. Povstalci predtým žiadali odstúpenie prezidenta Alejandra Toleda.
Okrem vodcu povstalcov - bývalého majora peruánskej armády Antaura Humalu - sa peruánskemu policajnému šéfovi Felixovi Murazzovi vzdalo asi 90 ďalších rebelov.
"(Humala) prišiel s návrhom, že sa vzdá, ale skupina jeho prívržencov s tým nesúhlasila. V policajnej stanici sa ešte nachádza 30 či 35 povstalcov. Zdá sa, že sú nahnevaní a niektorí z nich popíjajú alkohol," uviedol nemenovaný zdroj z peruánskeho ministerstva vnútra.
Bezpečnostné zložky začali operáciu zameranú na získanie policajnej budovy o približne 22.00 h miestneho času v pondelok (04.00 h SEČ dnes). Na budovu však priamo nezaútočili pre obavy, že rebeli môžu ublížiť desiatim policajtom, ktorých tam zadržiavajú od soboty a piatim vojakom, ktorých zajali v pondelok.
Trojdňová rukojemnícka dráma začala v sobotu, keď Humala a skupina asi 125 jemu lojálnych ozbrojencov obsadila policajnú stanicu v odľahlom andskom meste, vzdialenom približne 450 kilometrov od metropoly Lima. Podľa agentúry Reuters počas trojdňovej rebélie zahynuli štyria policajti, jeden povstalec a ďalšia osoba.
Humala vedie spolu s bratom, podplukovníkom Ollantom Humalom, militantné Národné hnutie Peru, tvorené prevažne Indiánmi v uniforme, ktoré médiá označujú za ľavicovo-fašistické. Organizácia je notoricky známa extrémnym postojom proti Chile a sympatizuje s ľavicovými povstalcami v Kolumbii a pestovateľmi koky v Bolívii. Tzv. Etnocacerista tiež žiadajú odsúdenie Toleda na smrť.
Bratia dali o sebe vedieť v novembri 2000 krátkou vojenskou vzburou proti vtedajšiemu prezidentovi Albertovi Fujimorimu. Po jeho úteku do Japonska dostali účastníci povstania amnestiu a Ollanta Humala sa stal vojenským atašé ambasády v Paríži a naposledy v Soule. Z postu ho nedávno odvolali, po čom Peruáncov vyzval na "povstanie".