Washington 4. januára (TASR) - V uplynulom roku prišlo pri výkone povolania o život 56 novinárov, čo je najviac za ostatné desaťročie. Najviac ich zomrelo v Iraku - 23. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú v pondelok zverejnil v New Yorku Výbor na ochranu novinárov (VON).
Z uvedeného počtu obetí bolo 36 novinárov zavraždených. Nárast počtu obetí má na svedomí pokračujúce násilie v Iraku a zabíjanie zo pomsty na Filipínach.
"Samotný počet novinárov zabitých v roku 2004 je dôvodov pre veľké obavy, avšak fakt, že ich tak veľa bolo beztrestne zavraždených je hanebný," vyhlásila výkonná riaditeľka VON Anna Cooperová. Vlády podľa jej slov majú povinnosť prenasledovať a trestne stíhať páchateľov. Ak to neurobia, nechajú zločincov určovať hranice správ, ktoré si občania môžu pozrieť a prečítať.
Druhý najvyšší počet obetí po Iraku zaznamenali na Filipínach, kde v roku 2004 zavraždili pri výkone povolania osem novinárov, vo všetkých prípadoch zo msty za ich články či kritické komentáre.
Aj ďalších 17 novinárov bolo zabitých zo pomsty: traja v Bangladéši, dvaja v Mexiku, dvaja na Srí Lanke a po jednom v Brazílii, Dominikánskej republike, Gambii, Indii, Nepále, Nikaragui, Pakistane, Peru, Rusku a Srbsku a Čiernej Hore.
Ďalšie prípady úmrtí novinárov pri výkone povolania sa týkali zásahu strelou počas demonštrácie na Haiti, pri útoku na monitorovací tím pri voľbách v Indii, pri atentáte na čečenského prezidenta apod.
2004 bol pre novinárov najsmrteľnejším rokom od roku 1994, keď bolo zabitých 66 novinárov, vtedy zväčša pri násilnostiach v Alžírsku, Rwande a Bosne a Hercegovine.
Od začiatku vojny v Iraku v marci 2003 bolo podľa vyjadrenia VON zabitých celkove 36 novinárov a 18 zamestnancov masmédií.
Výbor začal zbierať štatistické údaje o novinároch v roku 1992. Organizácie je nezávislá a nezisková, sídli v New Yorku a obhajuje slobodu tlače.