Brusel/Viedeň 16. decembra (TASR) - Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel vyjadril s výsledkami summitu EÚ v Bruseli-Laekene spokojnosť: zrodili sa "pre budúcnosť Európy dôležité rozhodnutia" a "Rakúsku sa podarilo zakotviť témy dopravná politika a bezpečnosť jadrových elektrární v spoločnom záverečnom dokumente".
Ako je známe, Európska rada vyzvala Európsku komisiu, aby predložila návrhy na predĺženie systému ekobodov s cieľom zmierniť znečisťovanie životného prostredia tranzitnou nákladnou dopravou. Členské štáty sa súčasne zaviazali zabezpečiť vysoké bezpečnostné normy v oblasti jadrových elektrární.
Podľa jeho názoru sobotňajšie záverečné vyhlásenie prispeje k tomu, že práca EÚ nájde "viac pochopenia" v radoch obyvateľstva, prvé pozitívne výsledky v tejto oblasti sú už evidentné, a to v súvislosti s rozširovaním únie smerom na východ.
Wolfgang Schüssel privítal výber niekdajšieho francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing za predsedu budúceho európskeho konventu, zdôrazniac jeho európanstvo a blízky vzťah k Rakúsku, a to aj v zlých časoch.
Rakúsky kancelár konštatoval, že predovšetkým odpor Paríža a Ríma znemožnil dohodu o rozdelení sídel nových európskych inštitúcií. Návrh Viedne, aby sa v rakúskej metropole sídliace monitorovacie pracovisko sledujúce prejavy rasizmu a xenofóbie zmenilo na Agentúru pre ľudské práva, sa stretol so súhlasom účastníkov summitu, dodal Wolfgang Schüssel.
V súvislosti s tranzitnou dopravou je podľa jeho slov momentálne na rade EÚ. Od nej kancelár očakáva návrh, ktorý by predpokladal predĺženie spomínaného systému ekobodov na celom území, a nielen iba v ekologicky najviac zaťažených oblastiach. "Osobne som pripravený uzavrieť dopravnú kapitolu ešte v tomto roku, ale nič sa nestane, ak k tomu dôjde až za niekoľko týždňov," poznamenal kancelár.
Podľa Schüssela je EÚ po prvý raz pripravená dostatočne kontrolovať bezpečnosť jadrových reaktorov. Experti na národnej úrovni by mali pravidelne predkladať správy a udržovať úzky kontakt s Európskou komisiou.
Návrh, v zmysle ktorého mala Európska komisia predkladať návrhy pre spoločné štandardy v jadrovej oblasti, neuspel po ostrej kritike "niekoľkých dôležitých krajín, kde pracujú jadrové elektrárne", naznačil Wolfgang Schüssel.
Podľa jeho slov sa v Bruseli-Laekene viedla rozsiahla diskusia o azylovej a utečeneckej politike, ako aj o budúcej hraničnej polícii. Európska komisia by do 30. apríla 2002 mala predložiť návrhy pre azylové konanie a spojenie rodín. Rada EÚ a Európska komisia by mali diskutovať o "mechanizmoch alebo službách" pre spoločnú kontrolu hraníc.
5 6 le pel