Mys Canaveral 16. decembra (TASR) - Americký raketoplán Endeavour sa v noci nadnes odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) Alfa a smeruje na Zem, kde by mal pristáť v pondelok.
Na palube raketoplánu sa nachádza sedem kozmonautov, vrátane predchádzajúcej trojčlennej stálej posádky ISS, ktorá bola na obežnej dráhe od leta. V poradí štvrtú posádku ISS tvoria: ruský veliteľ Jurij Onufrijenko a americkí letoví inžinieri Daniel Bursch a Carl Walz. Nová dlhodobá posádka bude na orbite do mája budúceho roku.
Raketoplán bol pripojený k ISS osem dní a na obežnú dráhu vyniesol novú dlhodobú posádku stanice a viac než dve tony zásob a materiálu na vedecký výskum. Späť na Zem nesie odpad a staré opotrebované zariadenie.
Endeavour sa oddelil od ISS, keď sa nachádzal vo výške 400 kilometrov nad Austráliou. Jeho oddelenie od vesmírneho komplexu, ohlasované rinčaním zvonu stanice, bolo odložené, aby raketoplán mohol oddialiť ISS od vesmírneho odpadu. Ako informoval Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), veľký kus 30 rokov starej ruskej rakety mal v noci nadnes preletieť približne tri míle od vesmírnej stanice. NASA preto nariadila pilotom Endeavouru, aby vyzdvihli stanicu na trochu vyššiu orbitu a vytvorili tak väčší odstup medzi stanicou a vesmírnym odpadom. Tento manéver ale znamenal väčšiu spotrebu paliva raketoplánu, ako sa očakávalo, a tak astronauti museli skrátiť plánovaný oblet stanice.