Rím 3. januára (TASR) - Podmorské zemetrasenie v južnej Ázii je len začiatok éry katastrof, varoval predseda washingtonského nezávislého inštitútu Earth Policy Institute Lester Brown v rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka La Repubblica.
"Katastrofa podmorského zemetrasenia nám ponúka dramatické nahliadnutie do toho, čo nás čaká, keď nezastavíme emisie skleníkových plynov," vyhlásil Brown.
"Ničenie lesov, znečistenie vody, ktoré poškodilo koralové útesy, ako aj hydrogeologické narušenia oslabili sebaobrannú schopnosť ekosystémov zasahovaných cunami. Pobrežia sú čoraz menej odolné," zdôraznil Brown. Podľa jeho slov sa postihnuté oblasti budú z následkov podmorských otrasov len ťažko spamätávať.
"Nachádzame sa v úplne novej situácii. Klimatické zmeny spôsobované spotrebou ropy a ničením lesov zapríčiňujú, že teplota oceánov stále viac stúpa, čo ohrozuje prežitie koralových útesov," uviedol Brown. Cunami tak môžu ešte horšie zasahovať pobrežia.
V ostatných 30 rokoch sa ľadovce v Arktickom mori zmenšili o 40 percent, dodal Brown s tým, že od roku 1985 sa počet ničivých zrážok na severnej pologuli zdvojnásobil. "Škody sú čoraz závažnejšie, kvôli sile extrémnych klimatických fenoménov, ako aj demografickému rastu v ohrozených oblastiach," uviedol environmentálny expert.