Jakarta 3. januára (TASR) - Indonézia v snahe vyvodiť dôsledky z prírodnej katastrofy spôsobenej zemetrasením a vlnami cunami chce spolu s okolitými štátmi vybudovať systém včasného varovania pred týmto živlom. Povedal to dnes indonézsky prezident Susilo Bambang Judhojono.
Prezident nekonkretizoval krajiny, ktoré sa majú na tomto systéme podieľať, ani to, ako sa bude financovať. Varovný systém má zatiaľ vybudovaný len Tichý oceán. Očakáva sa, že o vybudovaní systému rozhodnú účastníci štvrtkovej darcovskej konferencie združenia ASEAN, ktorá sa uskutoční v Jakarte.
Indonézia je najviac postihnutou krajinou, keďže epicentrum zemetrasenia ležalo pri severnom výbežku ostrova Sumatra.
Indonézske ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo, že v krajine prišlo o život už 94.081 ľudí. V porovnaní s ostatnou oficiálnou štatistikou to predstavuje nárast o takmer 14.000 mŕtvych.
Počet obetí prírodnej katastrofy, ktorá postihla 11 štátov, sa tak blíži k číslu 150.000. Na Srí Lanke zahynulo vyše 29.750 ľudí, v Indii vyše 9060, v Thajsku takmer 5000, na Maldivách 80.
Úrady na Srí Lanke dnes vyslovili obavy, že počet mŕtvych môže prekročiť číslo 35.000. Oficiálne sa podarilo nájsť necelých 30.000 tiel, ďalších 5540 ľudí je nezvestných, povedal riaditeľ centra civilnej ochrany N.D. Hettiaračchi. Asi milión ľudí prišlo o strechu nad hlavou, 17.000 utrpelo zranenia.
V meste Galle na Srí Lanke očakávajú príchod prvých 200 amerických vojakov. Hovorkyňa armády USA na Havaji však odmietla konkretizovať termín ich príchodu.