Pontifik v homílii k veriacim zdôraznil, že všetci ľudia sveta bez ohľadu na vierovyznanie by mali prispieť k zachovaniu mieru a pokoja.
"Pravá cesta k prekonaniu a porazeniu zlého sú zbrane lásky," vyhlásila hlava rímskokatolíckej cirkvi, pričom špecifikovala, že ide najmä o dialóg, spravodlivosť a schopnosť vedieť odpúšťať.
"Presadzovanie mieru na zemi je našou spoločnou misiou," vyhlásil.
V prosbách počas omše sa pápež a jej účastníci modlili za obete podmorského zemetrasenia v Ázii. Pontifik za modlil za obete prívalových vĺn cunami a ich príbuzných a záchranárov aj na prelome starého a nového roku v súkromnej kaplnke vo Vatikáne. Zároveň vyhlásil, že sa teší vlne solidarity, ktorú vyjadruje postihnutým krajinám medzinárodné spoločenstvo.
Osemdesiatštyriročný pontifik trpí na Parkinsonovu chorobu. Má problémy s dýchaním, vyjadrovaním a pohybom. Homíliu však dnes prečítal síce pomalšie, ale veľmi jasným hlasom.
Svetový deň pokoja si katolícka cirkev pripomína každý rok 1. januára už od roku 1968. Každý rok sú teda kresťania ale aj všetci ľudia dobrej vôle vyzývaní k tomu, aby sa rozhodnejšie zasadili o obnovenie mieru a pokoja na zemi.
Vatikán už pred dvoma týždňami zaslal pápežovo posolstvo ku Dňu pokoja všetkým vládam. Pápež v ňom žiadal, aby sa krajiny viac podieľali na rozvojovej pomoci a odpúšťali dlhy chudobnejším štátom.
"Výsledok dlhého a úporného boja, ktorý vyhráme, keď dobro porazí zlo," píše sa v posolstve.