Praha 1. januára (TASR) Za korunného princa českej vládnej sociálnej demokracie bol v minulosti označovaný Stanislav Gross. Na konci leta sa stal šéfom ČSSD aj premiérom, ale pokles obľuby strany pokračuje.
Za možnú novú nádej pre ČSSD je teraz označovaný podpredseda sociálnej demokracie a minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach. V marci 2005 bude na zjazde strany jediným reálnym konkurentom Grossa. Ak Škromach uspeje, strana sa viac prikloní doľava. Pred dnešnou koalíciou s ľudovcami a unionistmi by za istých okolností uprednostnil menšinovú vládu ČSSD s tichou podporou komunistov.
"Utrpeli sme niekoľko volebných porážok a to pomerne ťažkých a tvrdých. Po tých obdobiach, keď niektorí z nás podľahli pocitu, že to máme ďna vekyď a že sa nemôže nič stať. Myslím si, že je potrebné vrátiť sa ku koreňom k tomu, s čím sme uspeli vo voľbách v roku 2002," povedal Škromach v rozhovore pre TASR.
Sociálni demokrati prepadli tento rok v komunálnych, krajských aj senátnych voľbách. Podpredseda chce v marci na zjazde ČSSD ponúknuť strane alternatívu, príklon doľava. To by v konečnom dôsledku mohlo viesť k návratu stúpencov, ktorí začali podporovať komunistov.
Voľby v roku 2006 nie sú podľa Škromacha ešte stratené. To by však sociálni demokrati museli dokázať nemožné a opustiť tretiu priečku volebných preferencií. Vo svetle viac ako 30-percentých voličských preferencií opozičných občianskych demokratov a asi 20-percentnej podpory KSČM sú ambície ČSSD, ktorá osciluje medzi 12 a 16 percentami, takmer utópiou.
Škromach dostal pod stromček hneď dva symbolické darčeky : predseda ČSSD Gross avizoval, že jeho zotrvanie na poste podpredsedu v marci na zjazde nepodporí, a ako ministra obdarovali Škromacha slovenskí Rómovia.
Do Česka sa od leta, kedy ČR a SR vstúpili do EÚ, presťahovalo zo Slovenska už niekoľko početných rómskych rodín, ktoré získali trvalý pobyt a s ním aj nároky na sociálne dávky. Desaťčlenná rodina Ladislava Bílého z osady na východnom Slovensku mala v SR sociálne dávky vo výške 10.500 Sk. V Česku, kde reforma slovenského strihu neprebehla, dostala rodina mesačne takmer 21.000 Kč, čo je v prepočte viac ako 26.000 Sk.
Minister neskrýva, že ide o precedens, ktorý môže prerásť únosnú mieru a odraziť sa na inak bezproblémových vzťahoch so SR.
"Nemyslím si, že by tu (vo vzťahoch so SR) boli zásadné problémy. A pokiaľ vyriešime také drobnosti, ako je možná migrácia slovenských Rómov do Česka a podobne, tak si nemyslím, že by tu nejaký problém bol. Napokon, pokiaľ ide o voľný pohyb na trhu práce, tak ten priestor bol otvorený už pred vstupom do únie. Ukazuje sa, že nedošlo k výraznému posunu, že by nastalo ohrozenie pracovného trhu," zdôraznil Zdeněk Škromach pre TASR.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) im mic