Bogota 31. decembra (TASR) - Najvýznamnejšieho povstaleckého veliteľa, aký sa kedy dostal do rúk kolumbijskej polície, dnes Kolumbia vydala Spojeným štátom pre obvinenia z pašovania kokaínu a únosu.
Kolumbijský prezident Alvaro Uribe schválil vydanie Ricarda Palmeru, známeho ako "Simon Trinidad", po tom, ako jeho Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) nevyhoveli ultimátu na prepustenie 63 rukojemníkov, vrátane troch Američanov.
Palmeru zadržali v januári v susednom Ekvádore a dnes odovzdali americkým predstaviteľom na vojenskom letisku v Bogote. Federálny súd vo Washingtone žiadal jeho vydanie pre obvinenia z nelegálneho obchodu s kokaínom a účasť na únose amerických rukojemníkov FARC
Palmera, 54-ročný niekdajší bankár, sa narodil vo vysokej spoločnosti, zradikalizoval sa však pri vražednej kampani proti ľavičiarom v 80. rokoch. Patril k hlavným vyjednávačom FARC počas neúspešných mierových rokovaní s vládou bývalého prezidenta Andresa Pastranu, jeho priateľa z mladosti.
Uribe zvýšil počet vydaní podozrivých obchodníkov s drogami do USA. Začiatkom mesiaca americkým agentom odovzdali bývalého bossa kartelu Cali Gilberta Rodrigueza Orejuelu.
Podľa prezidentovej ponuky sa mohol Palmera vyhnúť rovnakému osudu v prípade, ak by marxistickí povstalci do tohto štvrtka prepustili rukojemníkov. FARC označili Uribeho ultimátum za vydieranie. Unesených, medzi ktorými sú vojaci, politici i bývalá prezidentská kandidátka, chcú vymeniť za 500 uväznených spolubojovníkov.
Tvrdý zákrok proti FARC, pri ktorej štyri desaťročia trvajúcom boji za socialistickú revolúciu zahynú ročne tisíce ľudí, zvýšilo popularitu Uribeho na asi 70 percent v čase, keď sa chystá opätovne kandidovať za hlavu štátu v roku 2006.
Vláda pokladá vydanie do USA za najtvrdší trest, čiastočne preto, že tamojšie uväznenie postaví Palmeru mimo dosahu amnestie pri prípadnej mierovej dohode v budúcnosti.
Palmera, ktorého už v Kolumbii odsúdili na desaťročia väzenia, popiera americké obvinenia.