Paríž 31. decembra (TASR) - Vo Francúzsku sa bude konať plánované referendum o ústave Európskej únie pred letom budúceho roka a nesmie dovoliť, aby ho ovládli irelevantné otázky. Uviedol to dnes v novoročnom prejave prezident Jacques Chirac.
Chiracovo rozhodnutie uskutočniť referendum sa stretlo s kritikou v iných európskych krajinách, ktoré sa obávajú, že Francúzi nesúhlasiaci s členstvom Turecka v EÚ by mohli na protest hlasovať proti ústave a tak zablokovať celý projekt.
"V roku 2005 budete mať budúcnosť Európy vo vašich rukách," vyhlásil Chirac v televíznom prejave. Hoci sa vyhol zmienke o Turecku, poukázal na možné protiturecké hlasovanie, keď Francúzom pripomenul, že ich voľba sa týka budúcnosti krajiny i kontinentu a nesmie byť "skreslená" inými faktormi.
"Je to veľmi veľká zodpovednosť pre nás všetkých," uviedol Chirac. "Schválením európskej ústavy dovolíte Európe, aby bola demokratickejšia, proaktívnejšia, silnejšia."
Nedávne prieskumy ukázali, že proti vstupu Turecka do EÚ sú asi dve tretiny Francúzov. Aj to vyzerá, že verejná mienka sa prikláňa k schváleniu ústavy, no podľa analytikov nie je kladný výsledok istý.
S cieľom oddeliť otázku Turecka od referende o ústave Chirac prisľúbil obyvateľom krajiny ďalšie hlasovanie po zavŕšení vstupných rozhovorov s Ankarou.
Prístup Paríža zmiatol Turecko, prekvapil niektorých partnerov v únii a len málo presvedčil voličov. Komentátori kritizovali, že Chirac prisľúbil referendum o možno 15 rokov, keď už nebude pri moci.
Referendum môže mať aj závažné domáce dôsledky. Podľa analytikov by Chirac mohol nahradiť bezvýrazného premiéra Jeana-Pierra Raffarina v prípade výraznej kampane za odmietnutie ústavy EÚ, proti ktorej by podľa neho bol potrebný ráznejší vodca.