Desatinná čiarka v tureckej mene sa totiž posunie o šesť miest doľava, čím sa skončí aj platnosť bankovky s najvyššou číselnou hodnotou, aká je na svete v obehu - 20.000.000 lír (v prepočte asi 427 Sk).
Zavedenie novej meny bolo cieľom Turecka dlhé roky, vláda však k nemu pristúpila až tento rok, keď inflácia po prvý raz za tri desaťročia klesla pod desať percent.
Pre cudzincov i mnohých Turkov ukončí nová líra problémy s platením v mene, v ktorej najmenšia minca v obehu má hodnotu 50.000 a krátka cesta taxíkom môže stáť 5-10 miliónov.
Väčšie nákupy sa v Turecku robili v miliardových sumách a hrubý domáci produkt predstavoval ohromujúcich 424.000.000.000.000.000 (biliard) lír.
Množstvo núl je dôsledkom dlhodobej dvojčíselnej inflácie, ktorá ju znehodnotila z 2,8 líry za dolár v 50. rokoch na súčasných asi 1.350.000 lír za dolár. V roku 2001 pri najhoršej kríze za desaťročia dosiahla inflácia 70 percent a dva milióny ľudí prišli o prácu.
Tureckí predstavitelia dúfajú, že nová mena uľahčí medzinárodný obchod a posilní dôveru v ekonomiku v čase, keď sa krajina usiluje o členstvo v EÚ. Za zmenou je veľký hospodársky pokrok, ktorý pomohol Ankare presvedčiť lídrov EÚ k súhlasu s otvorením prístupových rokovaní.
Nie všetci obyvatelia sú však spokojní.
Nezamestnanosť sa odhaduje na desať percent a niektorí Turci hovoria, že na Nový rok budú vstávať deprimovaní, keď sa z ich miliónov či miliárd v banke stane len niekoľko sto či tisícov nových lír.