Moskva 29. decembra (TASR) - Rusko nebude prevážať zadarmo amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) od roku 2006, informovala v utorok ruská Federálna kozmická agentúra (FKA - Roskosmos).
Podľa šéfa FKA Anatolija Perminova by sa mohla dohoda medzi NASA a ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos o bezplatnej preprave astronautov na ISS nahradiť novou dohodou založenou na barterovom obchode.
Ruské rakety Sojuz a zásobovacie lode Progress sú teraz jedinými prostriedkami, ktoré spájajú Zem s ISS, odkedy došlo vo februári 2003 ku katastrofe raketoplánu Columbia. NASA plánuje obnoviť lety raketoplánov v máji budúceho roka.
Ruské vesmírne agentúry začali v posledných rokoch využívať svoje kapacity aj na komerčné účely, keď sa zmenšil ich rozpočet na vesmírne projekty. FKA by mala čoskoro podpísať kontrakt s Európskou vesmírnou agentúrou o vyslaní talianskeho astronauta na ISS v apríli spolu s ruským kozmonautom a americkým astronautom.
FKA sa usiluje o obnovenie svojho lukratívneho programu vesmírnej turistiky. V tejto súvislosti Perminov dodal, že v súčasnosti sa uvažuje o lete dvoch osôb na ISS, možno už v roku 2006. Šéf vesmírnej agentúry neuviedol ďalšie podrobnosti, dodal, že žiadny z nich nie je Rus.
Služby ruského vesmírneho centra pre komerčné účely využili ako prví Američan Dennis Tito v roku 2001 a juhoafričan Mark Shuttleworth v roku 2002, keď každý z nich zaplatili 20 miliónov dolárov.