Berlín 28. decembra (TASR) - Na školách v krajinách strednej a východnej Európy nemčina ako prvý cudzí jazyk výrazne ustupuje, uviedli vo svojom dnešnom vydaní berlínske noviny Tagesspiegel.
V Rusku napríklad klesol odhadovaný počet nemčinu študujúcich žiakov z približne štyroch miliónov v roku 2000 na "tohtoročné" tri milióny.
V Lotyšsku sa znížil počet takýchto žiakov o viac ako 20 percent. V Českej republike klesol počet žiakov učiacich sa nemčinu na polovicu od roku 2000. (rok 2000 - 624.100 - rok 2002 - 365.000).
"Nemčina ako prvý cudzí jazyk postupne stráca terén," uviedol Robert Fallenstein z Göthe inštitútu.
Pritom pred niekoľkými rokmi bol práve región krajín strednej a východnej Európy pravdepodobne jediným na svete, kde nemčina výrazne konkurovala angličtine ako prvý cudzí jazyk. V súčasnosti je však nemčina bezkonkurenčne druhým cudzím jazykom vo všetkých východoeurópskych štátoch.
Boom záujmu o nemčinu zaregistrovali podľa Fallensteina v roku 1989.
Len v Poľsku registrujú nárast nadšenia pre nemecký jazyk. V tomto roku malo v nemčinu v rozvrhu hodín o 400.000 študentov viac ako v roku 2000. Medzičasom ich počet dosiahol 2,5 milióna.
"Nemecko je tam vnímané ako most k západu," povedal Fallenstein. Nemecko je aj pre mnoho mladých Poliakov prvou voľbou, čo sa týka destinácie štúdia v zahraničí.