Ko Lanta 27. decembra (TASR) - Deň po katastrofálnej prívalovej vlne, ktorá zasiahla aj thajský turistický ostrov Ko Lanta, je dnes more v tejto oblasti rovnaké ako 24 hodín predtým - teplé, pokojné a jeho hladina je nízka.
Rozdiel je však podstatný - počas dnešného dňa sa tu nikto nekúpe a všetci sa venujú odpratávacím prácam. Majitelia plážových reštaurácií a bungalovov pre turistov len skúmajú zvyšky zo svojich majetkov. Na viacerých miestach ostrova ich zariadenia doslova zmizli z povrchu zemského. Ľudia tu dnes odpratávajú najmä bahno a trosky, ktoré zničili rozprávkové pláže.
Majiteľka letoviska Lanta River Sand Resort, ktorú tu všetci turisti a domorodci volajú familiárne Piu, prišla po katastrofe takmer o všetok majetok. Ostali jej len dve chatky. "Bývam 34 rokov na brehu mora, ale takúto katastrofu, takéto niečo som doteraz nezažila," vyznala sa skľúčená 34-ročná Piu. Ona, ako aj ďalší majitelia bungalovov, hotelov, ich zamestnanci a rovnako aj turisti strávili dnešnú noc pod holým nebom, v bezpečnej vzdialenosti od mora.
Prvé, čo sa väčšine majiteľov podobných zariadení podarilo zachrániť, bol obsah trezorov, vrátane cestovných dokladov zahraničných turistov. Všetci dovolenkári zhodne informujú o veľkej pomoci zo strany Thajčanov.
Na miestnom kopci sa nachádza turistický komplex bungalovov pod názvom Lanta Hala Bala House. Toto zariadenie sa však po nedeli stalo dočasným utečeneckým táborom. Útočisko v ňom nachádzajú turisti, ktorých hotelové zariadenia a chatky smrtiace vlny zničili, ale aj tí, ktorí sa obávajú zostať na pobreží a radšej hľadajú vyššie položené miesta.
Solidarita turistov z viacerých štátov tu nemá obdoby. Na dvojizbových izbách sa tiesní aj šesť-sedem ľudí. Z dôvodu takéhoto sťahovania má miestna polícia sťaženú prácu. Doteraz nevedela oficiálne informovať o počte obetí a nezvestných. Ľudia, najmä európski turisti sa schovávajú na iných miestach, ako boli pôvodne pred katastrofu.
Pierre a Sabine z rakúskeho Tirolska, rovnako využili ponuku "šťastlivcov", ktorým cunami nezničila chatku nachádzajúcu sa na spomenutom kopci. "Počula som, že do 48 hodín od zemetrasenia sa prejaví sprievodný otras pôdy. Preto ostávam v bezpečí," povedala Sabine.
Zničený ostrov poskytuje aj ďalší obraz - preplnenú malú miestnu nemocnicu a vyťažených troch miestnych lekárov. Väčšinu z ťažko zranených, vrátane zahraničných turistov, sa podarilo odtransportovať zdravotníckym vrtuľníkom do Kabi. Pláž je však úplne zdevastovaná - vlna o palmy rozbíjala motorové člny, skútre, menšie lode a aj plážové džípy.
V turistickom stredisku v Ben Saladane je v cestovných kanceláriách dlhý rad turistov. Všetci chcú jedno, čo "najrýchlejšie zmiznúť z ostrova". Turista z nemeckého Darmstadtu sa márne snaží majiteľke cestovnej kancelárie vysvetliť, že na ďalšiu cestu nemá peniaze. "Všetky peniaze sú vo vode", zúfalo objasňuje. Nie je však stále jasné, kedy sa obnoví lodné spojenie s pevninou.
Preplnené sú na ostrove aj internetové kaviarne. Cena za pripojenie stúpa z minúty na minútu a v súčasnosti sa už zdvojnásobila. Všetci turisti chcú domov poslať aspoň jednu jedinú správu - "prežili sme".