Canberra 27. decembra (TASR) - Výstražný systém pred cunami pre región Indického oceánu by poskytol dostatok času na uchýlenie sa do bezpečia ľudom z krajín, ako Srí Lanka, kde si nedeľňajšie ničivé vlny cunami vyžiadali najmenej 8800 ľudských životov, celkovo na pobreží Bengálskeho zálivu takmer 14.000. Uviedli to dnes austrálski vedci.
Na miestach, ktoré boli v bezprostrednej blízkosti epicentra mohutného podmorského zemetrasenia so silou deväť stupňov Richterovej stupnice, by akýkoľvek výstražný systém bol zbytočný. Varovný systém pred cunami, o akom hovoria austrálski vedci, je už v činnosti v Pacifiku.
V prípade, ak sa potrebná informácia nesprostredkuje správnym spôsobom, môžu vzniknúť potenciálne problémy. Mnoho ľudí totiž v nedeľu namiesto toho, aby sa dali na únik, išlo na pláže a prizeralo sa prírodnému živlu.
Efektívny výstražný systém pred cunami je nákladný, pretože treba informovať políciu, miestne služby a jednotlivcov.
Ďalším problémom je, že cunami sa pri podmorskom zemetrasení niekedy neprejavia a ľudia by pri evakuácii do vyššie položených miest mohli pri planom poplachu utrpieť ujmu na živote alebo zdraví.
Reťazová reakcia, ktorá vytvorila smrtiace prílivové vlny, vznikla 10 kilometrov pod oceánskym dnom. Geologické platne na seba narazili a došlo k ich prudkému pohybu, pričom na dne vytvorili vydutinu vysokú až 10 metrov a dlhú niekoľko stoviek kilometrov.
"Je to ako pohnúť obrovským veslom na dne mora," objasnil David Booth, seizmológ Britského geologického prieskumu. "Pohol sa obrovský stĺp vody, hovoríme o miliardách ton. Je to enormné narušenie."
Cunami - dlhé ploché morské vlny, sa pohybovali rýchlosťou 800 kilometrov za hodinu a na dosiahnutie pobrežia Srí Lanky potrebovali dve hodiny. Cunami nie je jedna, ale séria vĺn pohybujúcich sa oceánom. Vyvoláva ich zemetrasenie, ale aj zosuvy pôdy, erupcie vulkánov a dokonca aj dopady meteoritov.
Pri cunami sa vlny typicky vysielajú v smere protikladnom k seizmickému narušeniu. V prípade sumatrianskeho zemetrasenie sa zlom ťahal zo severu na juh, a tak cunami smerovala na západ a východ.
"Bola to veľká cunami, no je ťažko presne povedať, koľko vĺn tam bolo alebo čo sa stalo," uviedol Charles McCreery, riaditeľ Pacifického výstražného strediska pred cunami pri havajskom Honolulu.
Zemetrasenie s epicentrom neďaleko indonézskeho ostrova Sumatra bolo najmocnejšie od roku 1964, keď otrasy zeme so silou 9,2 stupňa Richterovej stupnice zasiahli Aljašku. Vtedy došlo k najmenej šiestim silným dotrasom, jeden z nich so silou 7,3 stupňa.