Vstúpili sme do Európskej únie, no viac sa hovorilo o boji medzi exkamarátmi o post prezidenta aj o boji medzi SuperStar a Dievča za milión
Gašparovič porazil Mečiara
17. apríla sa konalo druhé kolo prezidentských volieb, kde proti sebe bojovali bývalí kamaráti Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. Vyhral vizuálne slabší súper - predseda dvojpercentného HZD. Pred voľbami sa hovorilo o náhlom porozumení medzi Mečiarom a Mikulášom Dzurindom. V októbri premiér Dzurinda vyhlásil, že spoluprácu s HZDS do budúcnosti nevylučuje.
Krajinu ovládli reality šou
Zavedením píplmetrov sa začal strhujúci boj o televízneho diváka. Kúpou 100-miliónovej reality šou SuperStar ju paradoxne začala verejnoprávna televízia, nasadením vlastnej reality šou Dievča za milión pokračovala JOJ a prezentáciou zbohatlíkov Mojsejovcov zakontrovala Markíza. Markíza tak má šancu zvýšiť sledovanosť svojej televízie - len od leta tam prišlo o miesta pre pokles sledovanosti viacero vedúcich pracovníkov. V prípade Mojsejovcov pôjde o najtvrdší typ reality šou - Braňo Mojsej, tvorca námetu, hovorí: "Dva milióny dáme tomu, kto nás presvedčí, že si ich zaslúži. Napríklad zhltne päťkorunu a vyjde z neho celá minerálka."
Naplno sa ukázala sila bulváru
Bulvár sa podpísal na víťazstve Karin Olasovej v prvej reality šou na Slovensku Dievča za milión. Denník Nový Čas ju dva dni pred finále favorizoval a zároveň poukazoval na chyby jej súperky Michaely Suríniovej. Ukázalo sa, že s bulvárom spolupracujú všetky televízie a tiež to, že je najčítanejší aj medzi účastníkmi, moderátormi či porotcami všetkých reality šou - napriek tomu, že naň nadávajú.
Fico dával góly - aj do vlastnej brány
Predseda Smeru Robert Fico je čoraz silnejší v percentuálnom prepočte voličských hlasov a čoraz slabší v predpokladoch koaličného potenciálu. Podarilo sa mu vrátiť úder exkolegom z SDĽ - stal sa zjednotiteľom a konečne aj šéfom časti slovenskej ľavice. Nedarilo sa mu však veľmi v rodinnom živote - keď sa na letisku v Rakúsku príliš zjednotil so svojou bývalou asistentkou a Novému Času tak nechtiac umožnil odfotografovať ich v tesnom objatí.
Lexa a Únos v jeho podaní
Bývalý riaditeľ SIS, ktorá zavliekla Michala Kováča do zahraničia, napísal knihu Únos. Ivan Lexa v nej však nepísal o únose exprezidentovho syna, ale o údajnom únose jeho osoby z Juhoafrickej republiky. Všetok náklad v septembri skúpilo kníhkupectvo Pištek, ktorého majiteľ to neskôr podľa slov pre SME ľutoval.
Slováci na olympiáde vysoko bodovali
Slovensko získalo na tohoročných olympijských hrách v Sydney takmer každý deň jeden cenný kov.
Politické výroky roka
Január
Ivan Gašparovič, kandidát na prezidenta: "Na mňa toho majú veľmi málo, ak vôbec niečo nájdu."
Gustáv Krajči o využívaní bývalých priestorov hotela jeho manželky, poskytujúceho erotické služby: "Kolegovia z HZDS ich využívali na rôzne oslavy, stretnutia či schôdze. Samozrejme, vždy bez predsedu hnutia Mečiara."
Február
Karol Fajnor, poslanec za KSS: "Sme bohatá strana na schopných ľudí."
Marec
Organizácia Americký Sokol: "Mnohí americkí Slováci sú jednoznačne za to, aby za nastávajúceho slovenského prezidenta bol zvolený Vladimír Mečiar."
Robert Kaliňák na margo svojej kritiky z úst premiéra: "Pán premiér tára. Mrzí ma, že tára nielen ako Mikuláš Dzurinda, ale aj ako premiér."
Apríl
František Mikloško o tom, ako volil v prvom kole prezidentských volieb: "V Biblii je napísané - Miluj blížneho svojho ako seba samého. Vysvetlil som si to tak, že milujem seba samého ako blížneho svojho."
Ján Slota o tom, že Mečiar si po prehratých voľbách na post prezidenta pískal: "Jemu podľa všetkého už preskakuje úplne."
Máj
Robert Fico: "Už bolo dosť ohňostrojov a recepcií na oslavu rozšírenia Európskej únie."
Ján Slota: "Cigáni zneužívajú svoje deti na svoje chľastanie, alkoholickú obživu. My ostatní si to platíme sami."
Zita Pleštinská, trojka na kandidátke SDKÚ do volieb do Európskeho parlamentu: "Za vstup do EÚ ďakujeme Pánu Bohu a nášmu predsedovi."
Jún
Občan Slovenskej republiky Gabriel Palacka v rozhovore pre slovenský denník SME: "Hovorte so mnou po anglicky."
Ivan Lexa: "Možno, keď dôležitosť sexu či masturbácie potvrdia aj odborníci, tak tieto záležitosti budú aj na konzervatívnom Slovensku normálne."
Júl
Karol Fajnor, poslanec KSS: "Kuba má široko-ďaleko ten najvhodnejší režim, lebo podporuje ľudské práva. Tým, že sa šla poslankyňa Zuzana Plháková vydať na Kubu, toto všetko podporila."
August
Milan Sedláček, ktorý za Kubiša podpísal s STV zmluvu, výhodnú pre seba a nevýhodnú pre televíziu: "Nikdy som nechcel estévečke ublížiť. Mne naozaj nešlo o peniaze."
Vladimír Šimko, hovorca SIS: "Prostitúcia a špionáž sú remeslá, ktoré sa v histórii často prelínali. Dobrí špióni a ich spolupracovníci boli v Biblii pripočítaní medzi spravodlivých, tak ako Rachab, ktorá sa dostala aj do rodokmeňa Ježiša Krista."
September
Ivan Lexa na krste vlastnej knihy Únos: "Premieta sa mi tých 6 rokov štvanice, ktoré proti mne organizovali štátne orgány."
Október
Béla Bugár o pracovnej ceste Roberta Fica do Číny s jeho bývalou asistentkou Kupcovou (s ktorou sa predseda Smeru lúčil na letisku dlhým objatím): "Nazýva to prácou? Ak je to preňho práca, tak potom je to pracovný vzťah."
November
Vladimír Palko na vyhlásenie kandidáta na eurokomisára Buttiglioneho, podľa ktorého je homosexualita hriech: "Moja odpoveď by bola totožná."
Vojtech Tkáč: "Privatizácia je rovnako nespravodlivá ako bolo znárodnenie."
December
Caridad Yamiri Cueto Milián, kubánska veľvyslankyňa na Slovensku Pavlovi Hrušovskému: "Dôstojnosť a morálka národa a vlády Kuby stoja vysoko nad úbohosťou takých ako ste vy." (edi)