SME

Prehľad najničivejších vĺn cunami

Vlny známe ako cunami, spôsobujú veľké škody v pobrežných lokalitách.

Vizualizácia rozbúreného mora.Vizualizácia rozbúreného mora. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Text sme aktualizovali v roku 2024.

Vlny cunami, staršie známe ako tsunami, vznikajú hlavne pri podmorských zemetraseniach.

Čím hlbšia je voda, tým je cunami rýchlejšia. V najhlbších miestach oceánu môže dosiahnuť rýchlosť 800 kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cunami sú nebezpečné, pretože keď narazia na pobrežie, pohlcujú celé mestá a zanechávajú za sebou obrovskú spúšť.

Keď sa vlna blíži k pobrežiu, rýchlosť jej čela sa zníži, ale jej zvyšok sa valí rovnakou rýchlosťou a dosahuje veľké výšky - aj do 50 metrov. Rýchlosť cunami je pri styku s pobrežím premenlivá, často dosahuje až 300 km/h.

SkryťVypnúť reklamu

Historické cunami

Prvé zmienky o vlnách cunami možno nájsť už v starovekom Grécku a Ríme, pričom jednu z prvých ničivých prílivových vĺn zaznamenali 21. júla 365 vo východnom Stredomorí.

Cunami vtedy vznikla po zemetrasení a mala výšku viac ako tridsať metrov.

O život vtedy prišli tisícky obyvateľov egyptského mesta Alexandria a východného a južného pobrežia Stredozemného mora. Aj stovky rokov po tejto katastrofe si ju ľudia v Alexandrii pripomínali pod názvom "deň hrôzy".

Jedna obrovská cunami zrejme prispela aj k zániku minojskej kultúry na ostrove Kréta. V roku 1610 pred naším letopočtom ju spôsobil výbuch sopky na ostrove Santorini.

Najväčšie cunami na svete

Každý rok sa objavia aspoň dve cunami, ktoré spôsobia škody iba v blízkosti svojho zdroja. Obrie vlny, ktoré dokážu zasiahnuť pobrežia vzdialené tisíc kilometrov a spôsobiť škody a úmrtia, sa objavujú dvakrát za desaťročie.

SkryťVypnúť reklamu

2011 - Najdrahšie cunami

V marci 2011 silné zemetrasenie pri pobreží Japonska vytvorilo vlny s najvyššou výškou 39 metrov, ktoré putovali až osem kilometrov do vnútrozemia.

Zemetrasenie v spojení s vlnami spôsobilo cez 18-tisíc úmrtí a spôsobilo škody vo výške viac ako 240 miliárd dolárov. Cunami viedla aj k poškodeniu jadrovej elektrárne Fukušima.

Varovanie bolo vyslané pre celú Tichomorskú oblasť, takže iné krajiny okrem Japonska mali viac času na prípravu. Napriek tomu umrel vplyvom cunami jeden človek v Kalifornii a ďalší v Papue Novej Guinei.

2004 - Najsmrteľnejšie cunami v histórii

Bol 26. december 2004 a pri pobreží Sumatry došlo k silnému zemetraseniu. Následná vlna cunami mala výšku 51 metrov a zaplavila územie do päť kilometrov vnútrozemia.

SkryťVypnúť reklamu

Vlny cunami vtedy zasiahli sedemnásť štátov v juhovýchodnej a južnej Ázii a na východe a juhu Afriky. O život prišlo takmer 230-tisíc ľudí a 1,7 milióna ľudí prišlo o domov.

Následky obrej vlny boli preto také ničivé, lebo v tom čase v Indickom oceáne chýbal skorý varovný systém. Mohol za to aj fakt, že v oblasti sa dovtedy nevyskytovali veľké cunami, posledná bola v roku 1883 po výbuchu sopky Krakatoa.

1998 - Papua-Nová Guinea

Zemetrasenie na Papui-Novej Guinei 17. júla 1958 spôsobilo podmorský zosuv zeme, ktorý vytvoril pätnásť metrov vysokú cunami. Vlna zabila viac ako dvetisíc ľudí a ďalšie tisícky pre ňu prišli o domov.

Pre vedcov išlo o zaujímavú udalosť, pretože zistili, že aj relatívne malé zemetrasenia môžu byť nebezpečné, ak narušia stabilitu podmorského dna. Takéto udalosti sú veľmi nebezpečné, pretože slabé zemetrasenia nemusia ľudia ani prístroje pocítiť a obrie vlny tak môžu prísť bez predošlého varovania.

SkryťVypnúť reklamu

1976 - Filipíny, záliv Moro

Krátko po polnoci 17. augusta 1976 zasiahlo Filipíny najsilnejšie a najsmrteľnejšie zemetrasenie za dovtedy posledných 58 rokov. Otrasy spôsobili vlny cunami, ktoré boli zodpovedné za väčšinu úmrtí počas tejto prírodnej katastrofy. O život prišlo zrejme päť- až osemtisíc ľudí.

Vlny mali výšku najviac päť metrov, ľudia na ostrovoch však netušili, že po zemetrasení majú vyhľadávať vyššie položené miesta. Veľkú časť vlny stiahli do mora. Slabé vlny sa objavili až v Japonsku.

1963 - Taliansko

Sto kilometrov severne od Benátok sa nachádza dnes už nevyužívaná vodná elektráreň Vajont. Iba dva roky po vybudovaní priehrady došlo na úbočí jedného svahu nad priehradou k zosuvu pôdy.

Do vodnej nádrže sa zrútilo 260 miliónov kubických metrov lesa, zeminy a skál rýchlosťou až 110 kilometrov za hodinu. Cez hrádzu sa vyvalil obrovský objem vody a spôsobil cunami s výškou 250 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Cunami zasiahla päť dedín vrátane Longarone, ktorá leží priamo pod priehradou. O život prišlo takmer dvetisíc ľudí.

1960 - Čile

Veľké čilské zemetrasenie 22. mája 1960 bolo najsilnejšie, aké kedy ľudia zaznamenali. Dosiahlo silu 9,5 magnitúda. Následné cunami zasiahlo Čile, Havaj, Filipíny, Japonsko, Nový Zéland aj juhovýchod Austrálie.

Niekoľko vĺn o výške 25 metrov zasiahlo mesto Valvidia, ktoré sa nachádzalo najbližšie k epicentru zemetrasenia. Hlavné vlny cunami o výške desať metrov sa však valili na Havaj, ktorý bol od epicentra vzdialený 10-tisíc kilometrov.

Pri zemetrasení a následných vlnách cunami prišli o život tisícky ľudí, presný počet však nie je istý. Odhady hovoria o tisíc až šesťtisíc obetiach.

1958 - Najväčšia cunami v histórii

Na Aljaške v zálive Lituya už na začiatku 50. rokov geológovia tušili, že v minulosti tu došlo k nejakej prírodnej katastrofe. Na pobreží nerástli dospelé stromy, ale veľa mladých stromov. Navyše staré stromy mali na strane od mora výrazne poškodený kmeň.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1958 sa potvrdilo, to čo vedci tušili. Zemetrasenie vtedy spustilo kamennú lavínu a do úzkeho vstupu zálivu Lituya sa zosunulo 90 miliónov ton kameňov. Masa okamžite vyšplechla vodu a vytvorila megacunami, ktorá na začiatku dosiahla výšku 524 metrov. Pri katastrofe zomrelo päť ľudí.

Išlo tak o najväčšiu cunami, akú ľudia zaznamenali. Navyše pomohla vedcom zistiť, že obrie vlny nespúšťajú iba zemetrasenia či erupcie sopiek ale aj nárazy telies, zrútenie skalných brál či zosuvy pôdy.

1952 - Sovietsky zväz

Piate najsilnejšie zemetrasenie v histórii meraní na svete spôsobilo v roku 1952 v Sovietskom zväze tsunami vo výške až 18 metrov. Väčšina obyvateľov mesta Severo-Kurilsk sa zobudila na otrasy a ušla do priľahlých hôr.

Po prvej vlne však mnohí zišli späť do mesta a zabila ich druhá vlna, ktorá bola omnoho väčšia a prišla zhruba 20 minút po prvej. O život prišlo okolo 2300 z šesťtisíc obyvateľov mesta Severo-Kurilsk.

SkryťVypnúť reklamu

Sovieti po tejto katastrofe zaviedli vlastný varovný systém. Tsunami zo zemetrasenia pri Kamčatke zasiahla aj Havaj, kde spôsobila záplavy a zabila šesť kráv.

1908 - juh Talianska

Skoro ráno 28. decembra 1908 sa medzi ostrovom Sicília a mestom Reggio di Calabria na pevnine odohralo zemetrasenie o sile 7,1 magnitúda. Zhruba desať minút po ňom sa objavili vlny vysoké dvanásť metrov, ktoré zasiahli priľahlé pobrežia.

Mnohí ľudia vybehli z domov, ktoré im zničilo zemetrasenie a na pobreží ich nič netušiac zmietli tri za sebou idúce vlny.

Samotná cunami zabila zhruba dvetisíc ľudí, pri zemetrasení umrelo dokopy takmer 80-tisíc ľudí. ide tak o najsmrteľnejšie zemetrasenie v Európe v histórii meraní.

1896 - Japonsko

Cunami Sanriku 15. júna bez varovania zasiahla Japonsko. Ľudia práve slávili šintoistický sviatok a návrat vojakov z Prvej čínsko-japonskej vojny. Pocítili zemetrasenie, no bolo také slabé, že v nich nevzbudilo obavy.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá cunami vlna zasiahla pobrežie o 35 minút. O pár minút prišla ďalšia. Časť obyvateľov miestnych komunít bola práve na mori rybárčiť a nevšimli si nič nezvyčajné. Až po návrate na súš našli zničené mestá a dediny a obete s polámanými a odtrhnutými končatinami.

Pri cunami zahynulo 22-tisíc ľudí.

1883 - Krakatoa

Erupcia sopky Krakatoa vyvrcholila 27. augusta v neskorých ranných hodinách. Zničila väčšinu ostrova Krakatoa a okolitého súostrovia, pretože sa zrútili do kaldery.

Pri erupcii sa do vody uvoľnili veľké množstvá žeravých plynov, úlomkov magmy a sopečného popola, ktoré spôsobili následné cunami. Obrovské vlny zasiahli priľahlé ostrovy a niektoré úplne zatopili a zmyli z nich akékoľvek známky po ľudskej činnosti.

Ide o jedno z najsmrteľnejších zemetrasení, spolu s vlnami cuanmi zabilo viac ako 36-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Cunami

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 206
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 756
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 038
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 878
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 691
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 892
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Opozičný líder Henrique Capriles.

Rozdeľuje ju rôzny postoj k účasti vo voľbách.


TASR
Požiar nad Los Angeles.

Požiare prinútili tisíce obyvateľov k evakuácii a zničili tisíce stavieb.


TASR
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

Americká agentúra neposlala stanici financie schválené Kongresom.


TASR
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie.

Deficit WHO očakáva aj napriek výraznému zníženiu rozpočtu.


TASR

Sportnet

Skokan na lyžiach Hektor Kapustík.

Čerstvo ukončená letecká sezóna bola v mnohých ohľadoch pre 17-ročného Slováka výnimočná.


TASR
Marián Zeman a Martin Petro v podcaste Taký je futbal.

Nájsť kvalitného stredného útočníka je čoraz ťažšie.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Jazdec Ferrari Charles Leclerc.

Monačan zdôraznil, že kľúčom k zlepšeniu je rýchlosť v kvalifikácii.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu