Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko a ďalšie európske krajiny sa prostredníctvom svojich ministerstiev zahraničných vecí, zastupiteľských úradov a cestovných kancelárií intenzívne snažia nadviazať kontakt s turistami zo svojich štátov, ktorí sa v čase ničivého zemetrasenia a následných cunami nachádzali v oblastiach južnej Ázie.
CK Leonardo má na Srí Lanke je 57 Slovákov a na Maledivách 55 turistov zo SR. Žiaden z nich nebol zranený. V súčasnosti prebieha evakuácia klientov dovolenkujúcich na Srí Lanke do hlavného mesta Kolombo, ktoré katastrofou nebolo ohrozené, povedal pre TASR Juraj Špaňár z CK Leonardo. Na Maledivách je situácia podľa Špaňára ešte pokojnejšia. Odlet z oboch destinácií je naplánovaný na 2. januára 2005 a podľa Špaňára zatiaľ nikto neprejavil záujem o skorší odchod z krajiny. Na situáciu sú podľa neho pripravení reagovať v spolupráci s rakúskymi a nemeckými cestovnými kanceláriami.
Po krajanoch pátrajú krízové štáby ministerstiev zahraničných vecí viacerých krajín, a to najmä na Maledivách a na thajskom ostrove Phuket. Obe lokality sú obľúbenou destináciou turistov.
Po obrovských, najmenej desať metrov vysokých vlnách sú nezvestné stovky turistov a najmenej 100 pasažierov výletnej lode.
Medzičasom sa na najmenej 4000 mŕtvych zvýšila bilancia zemetrasenia a prílivových vĺn cunami, ktoré postihli Thajsko, Indiu, Indonéziu, Srí Lanku, Maledivy, Malajziu a Singapur.
Na Srí Lanke registrujú minimálne 2200, v Indii 1625, v Indonézii najnovšie minimálne 700, v Thajsku 128 a v Malajzii najmenej 25 obetí. Tragédia si vyžiadala aj tisícky zranených, keď napríklad len v Thajsku ich zranenia utrpelo približne 2000.
Bez prístrešia zostali státisíce ľudí, keďže sú zničené tisícky domov a stovky hotelov.
Tragická bilancia sa zrejme ešte bude zvyšovať, keďže stovky miestnych obyvateľov a turistov sú nezvestné.
Pápež Ján Pavol II. dnes vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo obetiam zemetrasenia. Podľa jeho slov postihnuté obyvateľstvo Indie, Thajska, Srí Lanky a susedných krajín potrebuje okamžitú pomoc. "Modlíme sa za obete tejto tragédie a sľubujeme im našu solidaritu," povedal pápež počas dnešnej bohoslužby v Ríme.
Pomoc už ponúklo viacerých krajín: Nórsko zaslalo Srí Lanke, kde je vyhlásený krízový stav ohrozenia, okamžitú finančnú pomoc vo výške 1,2 milióna eur (v prepočte približne 50 miliónov Sk). Rozličné druhy pomoci zaslali aj ďalšie európske štáty i Japonsko. Rusko už vyslalo dve transportné lietadlá s materiálnou pomocou.
Podľa informácií geologického inštitútu vo východonemeckom Postupime zemetrasenie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou jedným z najsilnejších doteraz registrovaných vo svete. Epicentrum malo pri indonézskej Sumatre a intenzitu, ktorá sa v závislosti od zdroja pohybovala od 8,2 po 8,9 stupňa Richterovej stupnice. Jeho presná sila sa zistí v najbližších dňoch.
"Bolo to jedno z mála veľmi silných zemetrasení," povedal dnes profesor Rainer Kind z postupimského inštitútu.
Podľa informácii francúzskeho geologického inštitútu v Štrasburgu po indonézskom podmorskom zemetrasení na Sumatre následne zaregistrovali v Indickom oceáne ďalšie dve zemetrasenia - zhodne so silou 5,7 stupňa Richterovej stupnice. Ich epicentrá boli južne a východne od Andamanských ostrovoch.
1 3 5 ikr