SME

Figeľ: Brusel už nie je zahraničie

Brusel 26. decembra (TASR) Prvý slovenský eurokomisár Ján Figeľ považuje za dôležité viac vtiahnuť slovenskú spoločnosť do európskych otázok. Európska ...

Brusel 26. decembra (TASR) Prvý slovenský eurokomisár Ján Figeľ považuje za dôležité viac vtiahnuť slovenskú spoločnosť do európskych otázok. Európska únia totiž už nie je pre Slovákov zahraničím, ale týka sa ich všetkých.

Treba prejsť od vnímania Bruselu alebo EÚ ako čohosi zahraničného, vzdialeného, do polohy je to naša vec, je to naša záležitosť, sme jej súčasťou a máme možnosť spolurozhodovať o mnohých témach, vrátane finančných, samozrejme politických, povedal Figeľ vo vianočnom rozhovore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od májového vstupu Slovenska do únie pôsobil Figeľ v komisii Romana Prodiho ako spolukomisár pre oblasť informačnej spoločnosti a podnikania, v novej exekutíve na čele s Josém Manuelom Barrosom je už sám zodpovedný za rozsiahly rezort kultúry, vzdelávania, odbornej prípravy a mnohojazyčnosti.

Rozdiel je to evidentný, mám priamu zodpovednosť za rozsiahle portfólio, čo znamená aj veľký komunikačný priestor a veľa konkrétnych aktivít. To šesťmesačné pôsobenie predtým bolo užitočné z hľadiska postupného nábehu na plnú zodpovednosť a z hľadiska kontinuity, hodnotí Figeľ svoje prvé mesiace v Bruseli, kam v minulosti často cestoval ako hlavný vyjednávač SR s EÚ počas rokovaní o vstupe.

Figeľ za ten čas na vlastnej koži zažil, ako sa postupne menil obraz Slovenska z niekdajšej problémovej krajiny na dnešný príklad ambicióznych reforiem.

SkryťVypnúť reklamu

Nejaké bývalé nálepky Slovenska typu zlého alebo slabého žiaka, myslím, sú preč - a definitívne. Samozrejme, Slovensko to stálo isté úsilie a aj roky, ktoré sú za nami, hovoria o mnohých zmenách v krajine, ústavných, inštitucionálnych, politických a, dovolím si povedať, aj kultúrnych, povedal slovenský eurokomisár.

Slovensko je podľa neho vnímané ako síce menšia, ale určite zaujímavá krajina, bez ktorej by európska rodina nebola úplná. Pozornosť a často aj kritiku vyvolali mnohé reformy, avšak Slovensko bolo vždy schopné zaujať konkrétne postoje a reformy obhájiť. Najmä Francúzsku a Nemecku sa napríklad nepáčilo znižovanie podnikových daní tvrdili, že tým Slovensko nespravodlivo láka investorov.

Figeľ takúto kritiku odmieta - podľa neho bola postavená na veľmi zúženom pohľade. Rozšírená únia potrebuje viac dynamiky a ona práve prichádza s novými členskými krajinami, s reformami, nižším daňovým zaťažením, dodal komisár.

SkryťVypnúť reklamu

Figeľ je presvedčený, že májové rozšírenie EÚ o desať krajín bolo úspechom pre obe strany, hoci prinieslo aj niektoré nové problémy.

Rozšírená únia je bohatšia, silnejšia, dynamickejšia, myslím to samozrejme skôr z hľadiska kultúrneho a ľudského potenciálu, pretože nové krajiny priniesli aj niektoré očakávania alebo citlivé témy, zvýšili sa regionálne rozdiely, prišiel veľký počet obyvateľov a veľmi malý prírastok HDP, otázky bezpečnosti sa posunuli do citlivejších priestorov na Balkán, do východnej Európy, povedal komisár.

Delenie únie na nové a staré štáty, aspoň pri svojom pôsobení v komisii, veľmi nevníma. Do počtu sa necítime, tých nových členov komisie je relatívne dosť a princíp jedného člena za každú krajinu skôr posilňuje aj postavenie najmenšej Malty ako tých veľkých, vysvetlil Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Noví komisári však priniesli aj novú krv rozrôznili sa názory na niektoré reformy, oveľa náročnejšie sa budú prijímať niektoré legislatívne návrhy. To len potvrdzuje, že dnešná únia je pestrejšia, rôznorodejšia, odráža rôznosť 25 krajín, dodal komisár.

Na budúci rok považuje v EÚ za kľúčové rokovania o novom viacročnom rozpočtovom pláne na obdobie 2007-13 a úspešnú ratifikáciu európskej ústavy. Súčasná komisia podporuje návrh tzv. finančnej perspektívy, ktorý pripravila jej predchodkyňa, pričom navrhla zvýšenie výdavkov, čo sa niektorým členským krajinám nepáči.

Som presvedčený, že Prodiho návrh je dobrým, rozumným východiskom, reflektuje potrebu väčších spoločných investícií...Rozšírená únia s ešte vyššími ambíciami nemôže napĺňať svoje ciele s menej prostriedkami, zdôraznil Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom rezorte sa v najbližšom období zameria na prípravu európskeho kvalifikačného rámca, ktorý by mal uľahčiť uznávanie kvalifikácií pre väčšinu profesií oproti veľmi malému počtu v súčasnosti.

Začať treba na úrovni vzdelávania a odbornej prípravy, preto chceme vytvoriť nielen systém prenosu kreditov, ale aj uznávania výsledkov štúdia, odbornej prípravy, a teda vlastne uznávania kvalifikácie, povedal Figeľ, ktorý očakáva zložitý proces, keďže členské štáty si v tejto oblasti chcú ponechať národné právomoci.

Figeľ ako komisár pre vzdelávanie navyše nemá právomoc navrhovať legislatívu. Mám však možnosť oslovovať politikov, pozývať k spolupráci, navrhovať riešenia a odporúčania, uzavrel vo vianočnom rozhovore prvý slovenský eurokomisár.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Robert Sermek) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu