Betlehem 25. decembra (TASR) - Pútnici a nové palestínske vedenie dnes v Betleheme oslávili narodenie Ježiša modlitbami za mier, povzbudenými novou nádejou po novembrovom úmrtí Jásira Arafata.
Na Polnočnej omši umiernený líder Mahmúd Abbás zaplnil sedadlo, ktoré bolo tri minulé Vianoce prázdne, keďže Izrael Arafatovi zabránil opustiť jeho hlavné sídlo v Ramalláhu - obviňujúc ho z podnecovania násilností, čo však palestínsky predák odmietal.
Vítajúc nových lídrov, latinský patriarcha Michel Sabbah vyzval všetky strany, aby ukončili násilnosti.
"Trvalo to príliš dlho," povedal v posolstve Palestínčan Sabbah, zástupca pápeža Jána Pavla II. vo Svätej zemi. "Nastal čas, aby Palestína a Izrael porazili zlo násilia a umožnili zrod spoločenstva bratov a sestier, kde nie je nikto nikomu podriadený, kde jeden neokupuje druhého a nik neohrozuje bezpečnosť iného."
Predseda Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Abbás, ktorý vyzýva na ukončenie bojov a želá si rokovania s Izraelom, podľa očakávaní zvíťazí v januárových voľbách Arafatovho nástupcu na poste palestínskeho prezidenta.
Sivovlasý Abbás v šedom obleku pôsobil na omši úplne iným dojmom ako Arafat, ktorý dával prednosť uniformám olivovej farby a tradičnej čierno-bielej šatke na svojej hlave. Abbás - rovnako ako Arafat a väčšina Palestínčanov - je moslim.
"Vystreli sme ruku smerom k Izraelčanom. Chceme rokovať, aby sme dosiahli mier - mier vybudovaný na spravodlivosti a pravde," povedal Abbás v piatok večer betlehemskému zhromaždeniu.
Izraelský premiér Ariel Šaron tiež označil rok 2005 za rok príležitosti pre mier.
Na hlavnom kontrolnom stanovišti na ceste do Betlehema izraelskí vojaci umiestnili nápis "Veselé svatky a šťastný nový rok", na ďalšom však vojaci ľudí zastavovali a kontrolovali ich dokumenty.
Napriek občasnému dažďu sa na betlehemskom námestí zhromaždili stovky pútnikov. Turistov bolo tohto roku viac, ani zďaleka to však neboli davy z rokov pred prepuknutím intifády z jesene 2000 a ich počet veľmi neprevyšoval počet palestínskych policajtov, ktorí sa starali o poriadok a riadili dopravu.
"Cítime tu trochu viac optimizmu, teraz, keď Arafat odišiel. Chceli sme prísť minulý rok, ale napätie sa nám zdalo príliš veľké," povedal návštevník Bob Dyer z kanadského Montrealu.
"Turistov je stále veľmi málo. Ani zďaleka sa to ešte nepriblížilo normálu. Vyžiada si to veľa času. Tunajší ľudia majú obavy, že jeden veľký výbuch nás môže vrátiť tam, kde sme boli pred tromi rokmi," povedal Ibrahim Giacaman, ktorý v Betleheme vlastní obchod so suvenírmi.