Hladko oholení Christian Chesnot a Georges Malbrunot vystúpili z lietadla na vojenskom letisku Villacoublay neďaleko Paríža, kde ich so slzami v očiach privítali ich príbuzní.
Novinárov osobne privítal aj prezident Jacques Chirac a niekoľko ministrov. Po krátkom zvítaní s rodinami odišli na tlačovú konferenciu.
"Máme za sebou ťažkú skúsenosť. Niekedy veľmi ťažkú," povedal Malbrunot (41), ktorý pracuje pre denník Le Figaro. Ako však dodal, v zajatí nikdy nestratili nádej a boli presvedčení o tom, že francúzska strana urobí všetko pre ich záchranu. Jeho kolega Chesnot (38), pracujúci pre Radio France Internationale, poznamenal, že s nimi nezaobchádzali zle.
Novinárov uniesli 20. augusta spolu s ich sýrskym vodičom na ceste do irackého mesta Nadžaf. Vodiča prepustili už v novembri. Zadržiavala ich skupina hovoriaca si Islamská armáda v Iraku, ktorá má už na svedomí zabitie niekoľkých rukojemníkov.
Po ich utorňajšom prepustení odleteli reportéri z Bagdadu do cyperského mesta Paphos, kde sa stretli s francúzskym ministrom zahraničných vecí Michelom Barnierom.
O ich prepustení vyjednávali obe strany cez sprostredkovateľov a podľa premiéra Jeana-Pierra Raffarina nebolo za ich prepustenie vyplatené žiadne výkupné.
Francúzi sú v dobrom zdravotnom stave a únoscovia s nimi zaobchádzali "celkom dobre", uviedol Chesnotov šéf z Radia France, Jean-Paul Cluzel.
Chirac, ktorý po prepustení novinárov skrátil svoju dovolenku v Maroku, konštatoval, že Francúzsko je "proti všetkým formám terorizmu", a že Chesnota a Malbrunota sa podarilo oslobodiť vďaka "zodpovednému a neúnavnému postupu" vlády, ako aj vďaka medzinárodnej solidarite a pomoci.
Po skončení rukojemníckej krízy sa však začínajú objavovať rôzne špekulácie ohľadne ich vyslobodenia.
Televízna stanica al-Džazíra informovala, že dostala vyhlásenie od Islamskej armády v Iraku, v ktorom sa uvádza, že novinárov pustili na slobodu po tom, ako sa potvrdilo, že nie sú americkými špiónmi, po početných výzvach zo strany moslimských skupín vo Francúzsku a po zohľadnení postoja Paríža voči vojne v Iraku.